muhtesemtuzsuz

  • 438
  • 75
  • 14
  • 4
  • bugün

berthe morisot

yıl 1876.
paris'te empresyonistler olarak tanınan bir grup devrimci ressamların ikinci sergisi açılacaktır.
o zamanın ‘le figaro’ gazetesinde çalışan gazeteci eleştirmen vermiş veriştirmiştir, ki oklarını yolladığı bazıları da claude monet, edgar degas ve pierre-auguste renoir idir.
şöyle demiştir:

‘beş, altı delinin, mutsuzun, hırstan gözleri dönmüşlerin kreasyonlarını sergilediği sergidir. millet bunların yaptıklarına gülüp geçiyor, kreasyonları kalbimi acıtıyor. genelde olduğu gibi böyle çetelerde, bir de kadın var aralarında. bu delirmişlerin içinde onun kreasyonlarında bir kadınsal güzellik var’.

'çetede ki kadın’ berthe morisot idir.

çoğu eseri şu anda özel kolleksiyonlarda ve zamanla biraz da unutulmuş maalesef. ama 2019’da büyük müzelerde geçici sergilerde tekrar yerini almıştır.

berthe morisot’tan kalan birkaç mektubunda aslında öz güveninin, eserlerinin tam tersi, çok da olmadığı gözlemlenmiş. yaptığı resimler üzerinden ona dokunan, kafasını karıştıran birşeyleri anlamaya çalışmış hep. hayatında ki hendeklere rağmen hedeflerini yine de başarmış. fakat ölmeden kısa bir süre önce şöyle bir cümlesi de olmuş: ‘hayatta gene de kaybettim’.

2012 yılında ‘berthe morisot’ isimli fransız televizyonu için bir filmi çekilmiştir.

bir kadın ressam için o yılların baskın kültürüne, zorluklarına rağmen ayakta kaldın sevgili berthe morisot ve eserlerini bize ulaştırdın. bu 'çetenin içinde' olmasaydın, empresyonist akım hep yarım kalacaktı.

devamını okuyayım »