muriel

  • şeker abi (618)
  • 512
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

psikiyatrist ile psikoloğun farkları

çocukluğu psikolog ve psikiatrist elinde büyüyerek geçen bir insan olarak sadece tedavi yöntemlerinde bulabileceğiniz farklardır diye düşünüyorum, ben sonuç olarak hiç bir gelişim kaydedemedim çünkü. (tabi bu benim kendi karakter problemim de olabilir.)

psikiatriste gidince konuşman pek bir şey ifade etmiyor, biraz sıkılıp bunalıyor.-büyük ihtimalle bütün gün şizofreni gibi ciddi psikolojik problemi olan insanlarla uğraştıktan sonra ben hiperaktifmişim, manik depresifmişim deyince seninki de dert mi tadında davranıyor da olabilir.
genelde bir iki ay boyunca kendine zarar vermeni önleyecek vs ilaçlar verip yolluyorlar psikiatristler.

psikologlar sorunun nerden kaynaklandığıyla daha çok ilgileniyorlar, bu yüzden dertlerinizi anlattığınızda daha dikkatli dinliyorlar.

bir psikologun bana dediğine göre, intihar gibi bir problemi olan bir insanın psikiatriste gidip sakinleşmesi gerekirmiş ilaç yardımıyla- aynı şey yemek yemeyi bırakan, kendini eve kitleyen insanlar için de geçerli tabi-
ama eğer sorunuyla yaşayabiliyorsa, yine de rahatsızlık duyuyorsa tabi, psikologa gidip sorunun kaynağına inerek çözmesi gerekirmiş. sonuçta ilaç tedavisi sadece sakinleştiriyor.

bunların dışında şizofreni gibi ciddi rahatsızlığı olanların pek tabii psikiatriste gitmesi gerekiyor.

ayrıca benimle ilgilenen insanlardan yola çıkarak bu sonuca vardım, dersiniz ki şu psikiatrist dinliyor vs doğrudur. benim kendi tecrübelerim bu kadarla sınırlı.

devamını okuyayım »
28.06.2010 12:48