murtazaaksoy

  • 188
  • 1
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

20 yılda yıldızlararası seyahat projesi

rus milyarder yuri milner ve stephen hawking'in breakthrough starshot isimli heyecan verici projesidir. yuri milner'ın 12 nisan gününde, yuri gagarin'in uzaya çıktığı günün yıl dönümünde tüm dünyaya açıkladığı proje kısaca nanocraft veya starchip isimli küçük uzay araçlarını ışık yelkenleri kullanarak fırlatmaktan oluşuyor.

starchip ışık partiküllerini itici güç olarak kullanıyor. lightsail isimli yelkenler starchip'e monte edilecek ve dünya yüzeyine kurulan lazer sistemleriyle uzay aracı itilecek. yuri milner ve stephen hawking 100 gw'lık enerjiyle starchip'in hızını saatte 161 milyon kilometreye çıkarabileceklerini belirtiyorlar. araç ortalama ışığın beşte biri hızında ilerleyecek. yani sadece birkaç gün içerisinde satürn'e enceladus'a veya plüton'a varabilecek. fırlatma sistemiyle ilgili yayımlanan video için buraya.

yuri milner ve stephen hawking'e daha sonra mark zuckerberg de katılmış. bu üçlünün nihai hedefiyse starchip'i en yakın komşu yıldız sistemi alpha centauri'ye göndermek. uzayın çok tehlikeli bir yer olması sebebiyle starchip'lerden yüzlerce hatta binlerce göndermeyi planlıyorlar. zaten starchip'lerin maliyeti de bir iphone kadar falan. işin asıl maliyetli kısmı lazer sistemlerinin kurulumu ve bu sistemin geliştirilmesi önündeki engellerin çözümü.

yuri milner ve stephen hawking'in önünde birçok engel bulunuyor. bu engellerin çözümü için şimdi dünyanın her tarafından bilim insanlarına çağrı yapıyorlar ve kendilerine yardımcı olacak bilim insanlarına finansal destek vaat ediyorlar.

yuri milner'ın hedefi starchip'i 20 yıl içerisinde fırlatmak. kendisi zaten 54 yaşında. starchip'in alpha centauri'ye de yaklaşık 20 yıl içerisinde varacağı ve ilk bilgilerin gelmesinin de 4-5 yıl süreceği düşünüldüğünde belki de çağın en büyük projesini başlatan adamın kendi projesinin sonuçlarını görememe ihtimalinin baya yüksek olduğu görülebiliyor. milner projeyi "tek bir jenerasyonda yıldızlara ulaşabilir miyiz?" diye sunuyor ancak projenin sonuçlarını görebilmek için de tıbbın gelişimine güvendiğini belirtiyor.

açıkçası beni inanılmaz seviyelerde heyecanlandıran bir girişim. sadece başka bir yıldız sisteminden fotoğrafların elimize ulaştığını düşündüğümde bile inanılmaz heyecanlanıyorum. haberi dün gece gördüğümden beri lan diyorum... lan adamlar neler yapıyor be. ciddi ciddi kısa sürede yıldızlara ulaşmayı hedefliyorlar. daha güneş sistemini zorla keşfetmeye çalıştığımız şu günlerde böyle projeleri görmek çok güzel ve çok enteresan.

en azından benim için çok uzak bir olasılık gibi görünüyordu ama nasıl oldu anlamadım aniden yıldızlara ulaşmak olası bir ihtimal haline geldi. belki artık yaşlı bir dede olduğum günlerde alpha centauri'den ilk fotoğraflar elimize ulaşır. hadi bakalım.

http://www.donanimhaber.com/…i-ve-tum-detaylari.htm

devamını okuyayım »
14.04.2016 01:27