mustaine

  • 374
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

chinese democracy

(okuma talimatı: bu entryyi okurken bütün ışıklar kapatın sadece masa lambanızı ya da bir mumu yakın. arkaplanda prostitute - guns n'roses / chinese democracy isimli parçayı dinleyiniz.)

geçen gün warez sitelerinde aylak aylak indirilecek ne var diye dolaşıyorken bir de baktım "gnr_chinese_democracy_retail(2008)" diye bir başlık var. gnr bir yerden tanıdık geliyor chinese democracy desen öyle sonra haddddi beeee dedim kendi kendime indirmeye başladım. yaklaşık 100 mb yine yaklaşık 5 dakikada iniverdi. hayatımın en uzun 5 dakikalarından bir tanesiydi. şimdi bakınca 29 yıllık bir yaşamın 17-18 senesini 5 dakikaya sığdırmaya çalışırsan öyle uzun gelir işte diyebiliyorum.

bir zamanlar guns n'roses diye bir grup vardı. en hayta dönemlerimde gıdım gıdım biriken harçlık ile hiç düşünmeden 2 kasetine 90bin türk lirası verdiğim bir grup. senelerce çaldığım piyanoya veda etmeme ve gitar çalmaya başlamama sebep olan bir grup. bağıra çağıra şarkılarını söylediğim bir grup. mutluluklarımı yaşarken dinlediğim bir grup. ayrılık acılarımı böğüre böğüre memlekette hakkında çıkan her türlü haberi, posteri, kitabı, tişörtü, bandanayı, çantayı, rozeti biriktirdiğim grup. her yurtdışına çıkana siparişler verdiğim, her yurtdışına çıktığımda müzik dükkanlarını soyarcasına ziyaret etmeme sebep olmuş olan bir grup. bir grup serseriden oluşan bir grup. albüm fotoğrafında sigaranın içkinin olduğu bir grup. hiç bir zaman sahip olamadığım les paulü 15 saniye klibinde gösterip uçurumdan atan ve allah belanızı versin dediğim bir grup. belki de kendim kadar sevdiğim bir grup vardı...

sonra ne oldu bana bilmiyorum bu grubu unuttum. parçalarını unuttum. benim de kulağım "moderenleşti". onu dinledim bunu dinledim çok eğlendim hopladım zıpladım. arada bir telefon melodileri bana hatırlatır gibi oldu ama mp3 listeme bakınca hiç gördüğümü hatırlamıyorum. arada bir bir iki haber geldi çin işi demokrasiye sarmışlar. onlar mı? yok birileri ayrılmış. başka işler yapmış. öbürü ölümü diri mi belli değil. aman ya salla ne önemi var ki zaten ben de kaç yaşına gelmişim artık zaten. ama warez sitesinde bu başlığı görünce bir anda birşeyler kıpırdadı içimde. en çok sevdiğim ama seneler önce ayrılmış olduğum kız arkaşını görmüş gibi heyecanla attı kalbim. derken 5 dakika geçti...

albümü açtım dinledim. ilk parçalar hoşuma gitti. temiz gitar işçiliği çığıran vokaller acaip egzantirik sololar. bayağı bir keyifli geldi. sonra bir kaç tane balad dinledim. hiç de balad modumda değilmişim bitse de gitsek oldum. arada tanıdık tınılar geldi allah allah ne oluyor dedim ama sonra kayboldular. 13 parça dinledim böylece. toptan düşününce gayet hoş dinlenesi keyif alası bir albüm olmuş sanki. sonra son parça girdi. aslında doğrusu şu: bana girdi. işte o zaman birden uyandım. bu gunsdı. 10 küsür sene sonra vallahi billahi gunsdı.

slash yok, duff yok, matt yok, izzy yok, gilby de yok. shannon zaten mefta. bir tek axl kalmış. o zaman ne kadar guns ki bu? değil demek lazım aslında. ama diyemiyorum. modern riffler, endüstriyel altyapı partisyonları, killswitchlerin whammylerin bolca kullanıldığı sololar. ne kadar guns olabilir ki? guns işte anasını satayım vallahi billahi guns. neden mi?

onca geçen sene içerisinde bir tane bile albüm gelmedi. acaba bu senelere 4 albüm soksalardı bu da 5.si olsaydı böyle olmayacağını kim garanti edebilir? metallica'yı, megadeth'i görmedik mi? bilmiyor muyuz ne yaptıklarını? belki o arada bambaşka şeyler görecektik bu da bize gayet doğal gelecekti. ama yine de asıl nokta bu değil. mevzu şu ki bir kişi de olsa gunsı yaşatmaya çalışıyor. azl bunu gerçekten yapmaya çalışıyor. herif için söylediklerini bırakmamışlar. grubu egosu yüzünden dağıtmış, yok öbürünün karısını düdüklemiş, diğerine parmak atmış. yahu taaa doksan başlarında kerrang'ın editörü demişti: "rolling stones'dan büyük olacakları kesin. ama o kadar yaşarlar mı bilmiyorum!" bir arada durabilmeyi bilmeyen bir grup serseriydi zaten bu herifler. 5 albüm görmüş olmak bile mucizeydi kanımca. ama öyle ve ya böyle axl kim ne derse desin buna asılmış bu fikirler bu hayalle yaşamış. 5 değil 15 sene daha geciyseydi bile bu albüm fikrim değişmezdi. çünkü belli ki bu herif buna bir kere inanmış. şimdi aslında slash'e duff'a ve diğerlerine çok daha fazla kızıyorum. o kadar delikanlı idiyseler o kadar götleri sıkıyorduysa buna o kadar sahip çıkmak istiyorlardıysa axl'ı yollasalardı da kendileri bu albümü yapsalardı. ama unutmamak lazım ki tarihi kazananlar yazar ve ben ortada sadece bir kazanan görüyorum şu anda.

axl bence harika bir iş çıkartmış. gerçekten de dinledikçe daha bir anlamlı daha bir güzel geliyor albüm. kesinlikle o parça bu parça diye ayırmayacağım ama prostitute için ayrı bir paragraf açmak zorundayım.

yer yer estranged atmosferi veren bu parçanın sözlerine dikkat edin. bir serzeniş var. kabul ediyorum bu serzenişi her yere çekmek mümkün. ama ben bu parçayı axl adına slash, duff, izzy ve diğerlerine yolluyorum. herife orospu diyenlere en güzel cevabı kendisi zaten vermiş:

ask yourself what i would do
to prostitute myself
to live with fortune and shame oh yeah
when you should have turned to the hearts of the ones
that you would not save now
i told you when i found you
all that amounts to is love that you’ve crippled for
fortune and fame!

devamını okuyayım »