mutti

  • 2654
  • 17
  • 7
  • 0
  • 3 gün önce

doğu ekspresi

bu yolculuğu hangi ay yaparsanız yapın güzeldir. şubat ayında gittik biz, o uçsuz bucaksız beyazlık muhteşem bir duygu. o yüzden şimdi hava soğuktur sıcaktır, gün uzundur kısadır hesabına girmeyin atlayın gidin, son durak kars'a kadar gidin. tren her akşam 6'da kalkıyor, bir cuma günü işinizden izin alın, perşembe akşam trenine atlayın, pazar günü de uçakla dönün. biz tam 25 saat sonunda vardık kars'a.

trende restoran vagonu kalkmış, malum içki satışı da yok. güzel olan her şey neden baltalanır anlamıyorum. o yolda oturup arkadaşlarla bir tabak beyaz peynirle bir kadeh rakı içmek kime neden batıyor anlamış değilim. lan hadi içkisini geçtim, 25 saatlik bir hat yapıyorsun ve insanlara sunduğun tek yeme içme imkanı bisküvi gofret.

size tavsiyem bu işi kuşetli vagonlar ile 3 kişi yapın. kuşetliler 4 kişilik fakat 4 yetişkinin sığması bence baya zor. eşya alıyorsun, yeme içme ıvır zıvır alıyorsun, 3 kişi ideal. kişi başı 61 lira, ama siz 4 bilet alıp kapatın mekanı, böl 3’e kişi başı 80 lira işte. yanınıza çekirdek alın mesela, aklınıza yiyecek ne gelirse alın. ayrıca kışın gitmenin şöyle bir güzelliği var, yanınıza aldığınız içecekleri camdan sarkıtıp buz gibi tutabiliyorsunuz. buzdolabına gerek yok yani.

verilen çarşaflar temiz, yataklar rahat, tren rahat, sıcaklık ayarlanabiliyor. biz ilk dalga geçtik bunun kendine hayrı yoktur diye ama sahiden hangi ayara getirirseniz o şekilde çalışıyor, şubat ayında tüm yolu tişörtle gittik. bir de yanınıza ufak üçlü priz ve gece lambası alın, bu tavsiyemi dikkate alırsanız çok güzel anarsınız beni.

en uzun süre durulan durak 3-5 dakika, o da işte kayseri’dir erzurum’dur sivas'tır. tanıdıklarınız varsa trene bir şeyler isteyebilirsiniz. mesela erzurum’da durduğunda mis gibi cağ kebabı yedik trende. sabah erken kalkın, sivas tarafları çok güzel. bir sürü tünelden geçiyorsunuz, derin bir vadide ilerliyor yol kesin izleyin o tarafları.

hızlı trenler gelince zaten bur ruh kaybolacak, vakit kaybetmeden bu işi yapın. kars'ta ne yapacağız abi yeaa diye zırzop konuşmayın, orası da türkiye. sarıkamış'a gidin, donmuş çıldır gölü üzerinde faytona binin, uçsuz bucaksız türkiye'yi görün. üç arkadaş, hayatımızın en unutulmaz ve güzel haftasonlarından bir tanesini geçirdik diyebilirim hepimiz için çok güzel bir anı oldu. yolculuğun her anı muhteşem geçiyor bundan emin olabilirsiniz.

devamını okuyayım »