muz orta yapan topcu

  • 1048
  • 65
  • 16
  • 0
  • dün

emmett grogan

28 kasım 1942’de new york'ta doğan, 6 nisan 1978'de bir metro istasyonunda aşırı doz eroinden ölen irlanda asıllı amerikalı yazar ve devrimcidir.

ölüm kalım oyunu (ringolevio) adlı romanın yazarıdır. romanda kendi hayat hikayesini anlatmaktadır.

gerçek adı kenny wisdom'dur. askerdeyken 4 hafta akıl hastanesinde yatmış ve buradan çıkınca adını emmett grogan olarak değiştirmiştir.

60'lar amerika’sında ortaya çıkan (bkz: the diggers) (kazıcılar) (kazmacılar)
hareketinin kurucusudur. (hareket adını 1649-1650 yıllarında ingiltere’de feodalizme, kiliseye ve devlete karşı örgütlenmiş radikal bir hareketten almıştır.) bu harekete beat kuşağının öncüleri william burroughs, allen gingsberg gibi pek çok isim de destek vermiştir.

grogan’ın kazıcıları 60'ların yeraltı sanatı, yeni sol hareketi, hippilik gibi pek çok koldan beslenmiştir fakat hepsinden farklıdır. asıl amaçları tamamen özgür kentler kurmaktır.

"bedava yiyecek her gün bedava yiyecek.
neden mi bedava? sizin de ondan!"
sloganından anlaşılacağı üzere öncelikli hedefleri parklarda fakir halka yiyecek dağıtmak olmuştur. bu olay sadece yiyecekle kalmamış bedava hizmetle ve bedava eşya dağıtımıyla da gerçekleşmiştir. dağıtım esnasında konserler, şenlikler ve asıl önemsedikleri ve kendilerinin de dahil olduğu sokak tiyatroları (gerilla tiyatrosu) organize etmişlerdir. halk yoğun bir biçimde bu etkinliklere katılmıştır.

zamanla emmett grogan adı hem yoksul halkta hem de kültür çevrelerinde bir tür efsaneye dönüşmüştür.

devamını okuyayım »