myhrazelal

  • 273
  • 12
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

mevlananın vahiy aldığını söylemesi

allah-u teala yerleri, gökleri, tüm alemi ve canlıları yaratırken her yarattığına fıtri düzenin varoluşu gereği vahyettiği için bunda vaveyla koparılacak bir mesele yok. utanmadan şirk diyen mi ararsın, iki gr. çekmeyen ilmiyle allah dostuna iftira etmeye çalışan sefillerle mi karşılaşırsın hepsi bir araya gelmiş yine.

vahiy, allah'ın iradesini peygamberleri ile meleklerine bildirmesidir. ıstılahtaysa vahiy, insanlar için gizli olması gerekenlerin allah'ın salih kulları vasıtasıyla aktarılmasıdır. allah'ın veli kulları, dostları ile muhabbeti tefekkür edildiğindeyse; kerametlerin bu zatların kalbine düşmesi ilhamdır, vahyin bir türüdür. dolayısıyla allah dostu bir velinin bunu zikretmesi onun kerametinin delilidir.

“rabbin bal arısına ‘dağlardan, ağaçlardan insanların yaptıkları çardaklardan evler edin. sonra, her çiçekten ye de, rabbinin yolunda inkıyad ile git.’ diye vahyetti.” (nahl, 16/68-69)

allah arıya da vahyetmiş, arılar şirk mi koşuyor şimdi? bu nasıl bir düşünce yapısıdır, bu nasıl bir izansızlıktır? şeytanın oyunu çok, temelden vuramadı mı en zayıf olduğunuz yerden sokuyor hançeri. şaşırmamak lazım.

vahiy allah'ın hikmetinin, ilminin tecellisidir. hz. meryem validemize de vahyetmiştir allah, peki hz. meryem peygamber miydi? hayır. meleklerine de vahyetmiştir. allah, iradesini gösterdiği olayların tamamında bunu aleme hakim kılmak için vahyetmektedir, ilham vermektedir. kuran-ı kerim'de delili olan bir hadiseden şüpheye düşmekse açıkça ilimsizliktir, gaflettir.

bir allah dostuna laf ederken en azından kullandığınız sözcüğün ne anlama geldiğini, cümlelerinizin nereye gittiğini ölçüp tartın. peygamberlerin mucizeleri neyse, evliyanın kerameti de sahihtir; dolayısıyla allah'ın veli kullarına, sadık zatların gönlüne sunduğu ilhamın vahiy olması din açısından sarsılmaz bir hakikattir. şüpheye düşülmez bu konuda.

şirk diyenler de bir zahmet gaflet uykusundan uyanıp ilim öğrenmeye baksınlar. edep yahu.

edt: imla.

devamını okuyayım »