n v13c

  • 320
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

pez

pez ilk üretildiğinde yetişkinler için yapılmış ve yaratıldıktan ancak 25 yıl sonra çocuklar için olan pazara girmiş.

pez şekerleri 1927 de bir avusturya lı gıda şirketi yöneticisi edward haas iii tarafından yaratılmış. orjinal şekerler basitçe: nane* yağıyla aromalandırılmış, sıkıştırılmış şeker tabletleriymiş. ve sigara içmeye bir alternatif olarak pazarlanmış. ismi almanca nane* in ilk, orta ve son harfinden geliyor:
pfefferminz*

ilk başta pez küçük tenekelerde geliyormuş. ama 1948 de haas ın şirketi pez dispenser ları üretmiş. ilk yapılan kutular, yetişkin sigara içicilerine çekici kılmak için sigara çakmağı* andıracak şekilde dizayn edilmiş. "çizgi film karakteri kafalı kutular"* ve meyve aromalı şekerler 1952 de pez abd ye geldiğinde üretilmeye başlanmış. pez i çocuklara göre çekici kılan ise ortada: aynı zamanda oyuncak olan şeker.

yıllar boyunca yüzlerce çeşit karakterli şeker kutusu üretilmiş ve üretimden kaldırılmış.
büyük olasılıkla kişisel nostaljiden, popüler kültür karakterleriyle olan baglantılarından ve sınırlı sayıdaki farklı kutu tasarımlarından dolayı pez dispenser lar bugün büyük koleksiyon objeleri. çoğu eşi bulunmayan tasarım yüzlerce dolara satılıyor, 1000 dolardan fazla fiyata bile satılanlar bile varmış.

http://www.howstuffworks.com/question343.htm adresindeki yazının özeti(ve türkçe si)dir.(kısaca: kaynak orası yani)

ayrıca çizgi film karakteri kafalı şeker kutularından ağzınızla şeker alma hareketinin, sigara kutusundan ağızla sigara alma hareketiyle fazlasıyla benzer olması da aslında sigara tiryakileri için sakız çiğnemek falan gibi bir şekilde ilgiyi dağıtmaya yarayan hareketmiş gibi geliyor bana. tabi her ne kadar sigaraya alternatif olarak çıkarılmış olsa da, küçük çocukları kendisine bağlayarak potansiyel tiryakiler* oluşturuyor.*

*: ne alakaysa nane yi karabiber diye tercüme etmişim. bi de kimse farketmemiş. bunu da götümden sallamamın en güzel örneği olarak sözlüğe armağan ediyorum... bu arada, nane ama bildiğimiz nane değil. (bkz: peppermint)

devamını okuyayım »