namels

  • 60
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

türkçülük

günümüz cıvık islamlı, araplaşmış, contayı yakmış toplumunu düze çıkartacak ideoloji.

yooğğaamına demeden önce türkçü olmayan biri olan bendenizin yazdıklarına kulak * veriniz.

bence idraklarini "izm"lerle kelepçelemiş insanların ve pembe dünyalarda yaşayan hayalcilerin kaçırdıkları bir nokta var: gerçeklik. benim için bir komünist de, islam ile her şeyi düzelteceğini sanan islamcı da, tüm türkleri tek bayrak ve devlet altında birleştirme hayali olan bir turancı da aynı seviyede pembe dünyada yaşamaktadır.

türkiye özelinde konuşursam siyasi olarak insanın iki yolu olmalı. birincisi hayal olan (sınıfsız toplum, herkesin eşitliği, silahsız dünya gibi) ikincisiyse uygulanabilir olan. bizde yapılan hata hayal olanı gerçeğe çevirmek için boşa çaba harcamak. adam ciddi ciddi tüm dünyadan askerlerin, silahların ve savaşların kaldırılması için mücadele ediyor aklınca. eline taş geçirip fırlatan ilk insandan bu yana olmamış bir şey bu. he yaparsın mesela ülke olarak tüm silahlarını gömersin sonra lay lay hayat ne güzel, silahsızız, ne kadar barışçı... derken bir bakmışsın topraklarına demokrasi getirmişler. o nedenle bu pembe hayallerden sıyrılıp mevcut şartlar içinde uygulanabilir fikirlere yoğunlaşmak gerekir.

türkçülük fikrine önyargılı yaklaşanlar genelde bu fikri "türk ırkı üstündür.", nazi misali saf ırk yaratmak gerekir falan sanıyorlar. en basitinden türkçülüğün kurucusu ziya gökalp kürt. * *bir kürt tarafından kurulan türkçülük ne kadar ırk temelli olabilir? türkçülük bir kültür, tarih, duygu birliğini ifade eder. ki bundan çoğu türkçünün de haberi yoktur. atatürk bu ideolojiyi alıp dönemin bilimsel ve sosyolojik şartlarıyla harmanlamış ve ona göre bir politika ortaya koymuş. burada atatürk'ün dehası bir kez daha ortaya çıkıyor. çünkü hiçbir ideolojiye körü körüne bağlı değil. başta belirttiğim "hayal" olanın değil "uygulanabilir" olanın peşinden gidiyor. son derece realist.

neyse uzatmayayım. neden kurtarıcı ideoloji olarak gördüğümü ifade edeyim. tarih tekerrür ediyor arkadaşlar. osmanlı'nın elden sabun gibi kaymaya başladığı zamanlarda denenen ideolojilere bakın. hepsi günümüzde uygulanmaya çalışıldı ya da konuşuldu. osmanlıcılık, islamcılık, turancılık ve batıcılık.

bu ideolojilerin hiçbiri osmanlı'yı kurtarmak için başarılı olamadı. çünkü hiçbiri tek başına yeterli değildi. körü körüne bir ideolojiye sahip olmayacak kadar zeki atatürk çıkıp bunları biraz harmanlamasaydı işimiz yaştı. şimdi bakalım günümüzde bunlar nasıl konuşuluyor:

osmanlıcılık: "türkiyelilik" olarak günümüzde çözüm süreci denen zırvada denenmek istendi. milliyetçilik ayaklar altına alındı. türklük ve türk silindi, türkiyelilik gibi uydurmasyon bir kavrama tutunulmak istendi. osmanlı zamanında osmanlıcılık çökmüştü, şimdi de türkiyelilik çöktü.

islamcılık: halihazırda yaşıyoruz. hiçbir derde deva olmadı. her şey daha kötüye gitti. eğitimde dibe vuruldu, ekonomide satmaktan başka bir şey yapılmaz oldu. eskiden türban diye bedel ödeyenler şimdi olmaz olsun böyle türban diyorlar. islamcılık bize değerleri boşaltılmış, kemirilmiş, contayı yakmış bir memleket verdi.

batıcılık: en çok da bu dellendiriyor beni. sözde "batıcı" gençlerimiz batı'yı rahatça içmek, sevişmek, sokakta birbirine sürtünmekten ibaret görüyorlar. taa osmanlı zamanında "yanlış batılılaşma" temelli bir ton roman, makale yazılmış ancak aynı şey halen devam ediyor.

turancılık: bir kısım türkçü veya ülkücünün başta belirtmiş olduğum "hayal" ideolojisi. turan davasından diğer türki cumhuriyetlerde yaşayan insanların çoğunun haberi yok. he dersen ki "kardeş araplar bizi zaten her fırsatta satıyor. suud olmuş abd'nin arka bahçesi. batı desen tek dişi kalmış canavar. bizim diğer türki cumhuriyetlerle ekonomik, askeri, siyasi olarak işbirliği yapmaktan başka çaremiz mi var? " işte o zaman mantıklı olur. ancak aramızda hala ata binip tüm türkleri tek devlette toplama gibi hayalleri olanlar var görüyorum buradan. sen arka sıradaki! evet sen. atını sağa çek ve beni dinle!

dedim ya tarih tekerrür ediyor. osmanlı zamanında milleti düze çıkaran türkçülük temelli, rasyonel, batılı (medeni anlamında) bir fikir olmuş. günümüzde de yine aynı döngü içerisinde milleti düze çıkartacak olan bu fikir akımıdır. zaten genç nesil arasında türkçülüğün hayli yayıldığını görüyoruz. bunun sebebi de hükümetin arapperest politikasıdır. her hamle bir karşı hamle doğurur. sen arap da arap diye millete dayatırsan elbet buna tepki olarak türklük damarı kabarır. atatürk'ün bile milliyetçi yanı bu şekilde ortaya çıkmıştır:

"orduya ilk katıldığım günlerde, bir arap binbaşısının 'kavm-i necip evladına sen nasıl kötü muamele yaparsın' diye tokatladığı bir anadolu çocuğunun iki damla göz yaşında türklük şuuruna erdim. onda gördüm ve kuvvetle duydum. ondan sonra türklük benim derin kaynağım, en derin övünç membaım oldu. benim hayatta yegane fahrim, servetim, türklükten başka bir şey değildir."

şimdi kısaca bakmak gerekirse islamcılık deneniyor, olmuyor. batıcılık desen felatun bey ve rakım efendi'den beri halen anlaşılamamış. türkiyelilik patladı. geriye kalan yine atatürk'ün oluşturduğu rasyonalist, milliyetçi çizgi. bunu yapabilecek olansa hdp veya chp değil. mhp zaten artık islamcı bir partidir. zaten "türk-islam sentezi dediğin şey üstü kapalı islamcılıktır.

toplumu bu şuursuz arapperestlikten, lakayıt batıcılıktan kurtarıp yeniden inşa edecek uygulanabilir fikir tarihi akışın da bize işaret ettiği gibi akılcı, bilimsel, ırk değil kültür ve kader birliğini esas alan bir milliyetçiliktir. bunun içinse oy için mabadı sağa sola ayrılmayacak, siyaset üstü bir adam gerekir.

oylarınıza talibim. * şaka şaka bitti hadi dağılın. sanırım biraz dağınık bir yazı oldu ama siz zeki çocuklarsınız, anlamışsınızdır.

devamını okuyayım »