narsistimmm

  • 143
  • 53
  • 7
  • 1
  • bugün

bir erkekle bir kız gerçekten arkadaş olabilir mi

son zamanlarda üzerine kafa yorduğum bir konu. aslında soruyu cevaplamadan önce arkadaşlıktan ne anladığımız üzerine düşünmek lazım. şimdi benim vereceğim örnekler çok mutaassıp tipler tarafından e tamam işte zaten bu arkadaşlık değil ki, sen sınırı aşmışsın şeklinde değerlendirilebileceği gibi, friends with benefits tarzı şeylerden kaçınmayanlar da benim arkadaşlık anlayışımı çok naif bulabilirler.
bir ilişkinin, sevgililik değil de arkadaşlık olarak nitelendirilmesi için aslında en önemli unsur "niyet"tir. çünkü aslında sevgilinle de muhabbet edersin, birbirinize foto gönderirsiniz, yarılana kadar geyik yaparsınız vs. o yüzden, en basit örneğiyle yanaktan öpmek bile içindeki niyet doğrultusunda şekillenir. adamın ağzına düşerek öpüyorsan o senin arkadaşın değil canım. aklıma sprite reklamı geldi, adam arkadaşının sprite şişesini yalıyordu adhajkshfkjs neyse yani işte ortada şehvetli bir durum yoksa, bal gibi de arkadaşsınız demektir.
tabi bir konuyu değerlendirirken kendi yaşamından örnekler geliyor insanın aklına. halihazırda iki erkek arkadaşım var uzun yıllardır. ikisiyle de "awkward moment" tabir edilen bir durum yaşamadım. gerçi böyle ingilizce kalıplar serpiştirmek de çok sevimsiz de neyse, doğru ifadeyi bulamadım. sabaha kadar muhabbet ederiz, içeriz, ağlarız zırlarız da ötesi olmaz. yani o sınır zaten doğal olarak oluşuyor. aşırı öpesim geldi ama dur şimdi o arkadaşım diye düşünmüyorsun, böyle bir istek olmuyor yani..
ama bu kadar lafın üstüne, bu başlıkta da yeterince tekrar edilmiş olan, freud'un ''hiçbir erkek birlikte olmak istemeyeceği bir kızla yakın arkadaş olmak istemez.'' ve nietzsche'nin "bir kadın bir erkekle pekala arkadaş olabilir. ama bunun devam edebilmesi için bir miktar fiziksel antipati gereklidir" sözleri aklıma geliyor.
bu iki adam da benim için ayrı ayrı çok özel oldukları için bir acaba mı sorusu düşüyor aklıma. yani aslında burada top kadınlara atılmış ve kadın karşısındakini yeterince hoş bulmadığı için o arkadaşlığın sürdüğü vurgulanmış. bir deney uğruna gidip arkadaşını öpmek falan da olmayacağına göre. her türlü arkadaşlığın bozulur. karşındaki sana aşıksa o şakayı sana yedirir. arkadaşlıktan fazlasını hissetmiyorsa da ehem freud demiş de ben de deneyeyim dediydim dersen gene gitti gül gibi arkadaş. neyse işte çok tatava yapmaya gerek yok, arkadaş olur abi, mis gibi de olur. en azından giydiğin elbise aşırı yakıştığında "ay o elbisenin şurası sana gitmedi canım" deyip göz devirecek kıskanç kız arkadaşlardan bin kat daha iyi olur.

devamını okuyayım »
20.12.2018 17:23