natrium

  • 308
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

buselik makamına

sözleri mazhar alanson'a ait, çok manidar bir mfö şarkısı.

bu fasıl leyla'dan geçme faslı; mevla'ya uzanan yolda. leyla'dan mevla'ya kanatlanmanın hikâyesi. bu süreç majörlerin dünyasında değil; minörlerin aynasında tecelli eden; daha naif, daha parlak ama daha kırılgan.. her yerde aşk.. "al aşkını ver beni" diye isyan edenler, aşkım aşkım diye necid çöllerinde mahv-u perişan olanlar, şunlar, bunlar.. aşk ne kadar girift. ne kadar merak edilesi; ne kadar yaşanası. beni sev, beni seveni severim. beni dinle, dinlerim seni; bütün azalarım kulak kesilir. beni işit, duyarım kalbinde çağlayan nehirleri. aşk işte, pervane ile şemin öyküsü; gül ile bülbülün hikâyesi, raif ile maria puder'ın romanı; züleyha'nın yusuf'a duyduğu şedit aşk..

ibrahim (as) ateşe atılınca mancınıkla, harlasalar da binlerce körük ile ateşi, dünyayı yakacak, güneşle bitişecek sanılsa da alevler o akıl gözüyle bakmadı ateşe; gönlünde tutuşturduğu od daha büyüktü nemrut'un ateşinden.. ateş salim kılındı ona. su gibiydi ateş, odunlar balık gibi yüzüyordu ateş içinde..

aşk işte. o ya da bu; kararı kaldıran. buselik makamı da aşk makamıdır. hayretten telvin ile, televvünler içinde temkine vardıran, 'aşk'..

yolunda olana da, yola çıkana da, yoluna niyet edene de, varana da 'aşk olsun'..

hıçkırsam ağlar mısın? düşsem senin dizlerin kanar mı? cevap "hayır"sa, hayr olsun o vakit; aşk için söylenen her söze kanma.

postnişin, dergâhtan adımını atan genç nevniyaza sordu: "aşık mısın?" "değilim" dedi genç adam; "aşık ol da öyle gel" dedi üstad.

leyladan geçme faslındayım
mevlayı bulma yollarında

majörler tükendi, minörlere yolculuk
buselik makamına, buselik makamına

aşk için söylenen her söze kandım
pervane misali ateşe yandım
gördüğüm her dilber ateştir bana
mecazi aşka inandım güneşli havalarda

buselik makamına, buselik makamına..

devamını okuyayım »