ne desem bos ama yine de burdayim

  • 205
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

balık pişirmek

bugün ilk kez gerçekleştirdiğim eylemdir.

ben ki çok gerekmedikçe mutfağa girmeyen bir insanım; aman elim kokar günlerce de çıkmaz kokusu diye soğan sarımsak ellemeyen insanım ve ben bugün balık pişirdim, hemde kendi ellerimle!

bu büyük bir olay olduğu için buraya da yazmadan edemedim.

birde lezzetli oldu ki anlatamam, çok mutluyum! ^_^

hayatımda ilk kez yemek yapmıyorum tabiiki, ama ilk kez balık pişirdim ve ilk seferde bu kadar başarılı olmama şaşkınım açıkçası.

meğer öyle korkulacak bir tarafı yokmuş balık pişirmenin. hatta pek bir kolaymış, bugün keşfetmiş oldum :) bide havalı bir şey balık pişirmek, sağlıklı falan.. egom tavan yani :))

peki nasıl mı yaptım? şöyle ki; tavaya 2-3 çorba kaşığı kadar zeytinyağı koydum, daire daire dilimlenmiş bir parmak kalınlığındaki soğan dilimlerini bu zeytin yağında arkalı önlü 2-3 dk kısık ateşte pişirdim, sonra bu soğan dilimlerinin üstüne temizlenmiş yıkanmış hafif tuzlanmış karabiberlenmiş palamut dilimlerini koyup, balık dilimlerinin her birinin üstüne kabuğu soyulmuş limon dilimleri ve domates dilimlerini dizip, şöyle gelişine 2-3 tane de defne yaprağını aralara sıkıştırdıktan sonra tavanın ağzını kapatıp 45-50 dk pişirdim. muhteşem bir şey oldu.

yapmanızı tavsiye ediyorum, televizyonda gördüm bu tarifi, iyi ki de görmüşüm, benim gibi balık pişirmeye yeni başlayanlar için ideal :)

devamını okuyayım »
27.10.2015 00:56