ne efsunkar imissin ey didar i hurriyet

  • 328
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

2009 avrupa basketbol şampiyonası

3 gündür izliyorum maçları, her an ters bi şeyler olcakmış diye korkaraktan, senelerdir öyle sıkıntılı turnuvalar izledik ki insan inanamıyo kolay kolay işlerin böyle iyi gidebileceğine.

kısa bi şekilde değerlendirme yaparsak, yunanisatan ve fransayla beraber 3 maçını da kazanan üç takımdan biriyiz. fransa çok dengeli bi grupta oynadı, 4 takımdan sonuncuyla birinci yer değiştirse çok şaşırılmazdı sanırım. o yüzden onların başarısı kayda değer, ama rakiplerinin çok iyi olmadığının, hiçbirinin favoriler arasında yer alamayacağının da altı çizilmeli. yunanistan ise zorlu tek maç oynadı o da hırvatistanla. ben kazanmalarına şaşırdım açıkçası, çok eksikleri var çünkü, özellikle diamantidisle papaloukas yarım takım demek nerdeyse. hırvatistan da oldukça iyi, favori gözüken takımlardandı gözümde turnuva öncesi, ciddi şekilde zorlanıyolar onlar da beklenmeyen şekilde, kazandıkları maçlarda bile. biz de çok iyi bir takımla oynamadık açıkçası, litvanya beklenenin oldukça altında çıktı, bizim maç değil bunu bana söyleten, polonya maçı açıkçası, bizden sonra onlara da yenilmelerine çok şaşırdım. ama performansımız, takımın mücadelesi birlik beraberliği çok iyi gözüküyor. fazlaca ışık verdi takım bence.

oyuncuların tek tek hepsi oldukça iyi performans verdi. semih ve barış zayıf halkalar gibi duruyorlar, semih bugünkü polonya maçıyla * toparlamaya başladı, barış ise henüz çok geç, zorunla kalınmadıkça oyuna girmeyecek de bundan sonra sanırım. pota altında ömer aşık ve oğuz savaş oldukça iyiler, yıldız kontenjanındaki ersan ve hidayet bekleneni veriyorlar şimdilik, henüz çıkıp maç kazanmaları gerekmedi, gerekmez de inşallah takım böyle giderse. keremin hep birinci oyun kurucu olması gerektiğini düşünmüşümdür, oynadığı dakikalarda biraz daha iyi olabilir kendi şutlarını da doğru seçerse ama o da oldukça iyi, ender ise beni şaşırtacak düzeyde iyi, yalniz bugünkü polonya maçında şutlarını sanki pek doğru seçmedi gibi geldi bana sokmasına rağmen. dileyelim ender hep böyle gitsin, hatalı şut seçimleri, 24 saniyenin 20sinde topu elinde tutup sonra iki kişinin arasına dalmalara falan girmesin yine. iki-üç maç daha böyle iyi oynarsa söz güvenicem ona artık.

bunlar dışında ilerleyen günlerde iyi bi üç numarası olan takıma karşı sıkıntı yaşayabiliriz, hidonun yedeği sinan güler, sinan çok iyi niyetli iyi de bi savunmacı, hücumda da zaman zaman çok iyi işler çıkarabiliyor ama üç numarada yer yer çok kısa kalması söz konusu. bazen ersanı üçe çekip iki uzunla oynamak gerekebilir belki bunun için de semihin iyi olması şart. bi de bizim oyun kuruculara güven olmuyo, onların üçünün birden kötü olacağı bir gün dağılabiliriz.

kısacası halen geçmiş turnuvalardan kaynaklanan bir ürkeklik var üzerimde, tırsıyorum yine başarısız olcaz diye. ama böyle güvenli, mücadeleci ve tabi böyle bi "ender"li oynamaya devam edersek yunanistan veya ispanya karşımıza çıkmadığı sürece ilerleriz diye düşünüyorum, kimbilir final bile görebiliriz belki.

düzenleme:

ha bi de esas tanjevic hakkında bişiler diycektim, tanjevic, saçma sapan rotasyon yapan, sırf rotasyon uğruna çok iyi oynayan oyuncuyu tam da yorulmamışken oyundan çıkaran, gününde olmayan oyuncuda ısrar eden bi adamdı. en uzun oynayan oyuncu 25-30 dk. arası oynuyordu. bu turnuvada gördük ki gerektiğinde hido ve ersan 33-34 dakikaları görecekler, iyi oynayan takım hemen bozulmayacak, polonya maçında mesela ilk çeyrek değişiklik olmadı sanırım, hido ve ersan ikinci çeyreğin ortalarına kadar hep sahadaydılar, hatta ersan faul problemiyle çıktı. bir tek ilk litvanya maçında çok kötü olmasına ve çok da ihtiyaç olmamasına rağmen semihte biraz fazla ısrar etti, onun dışında rotasyonu doğru, olması gerektiği şekilde uyguluyor şimdilik tanjevic, mola zamanlaması da çok kötü olan bi adamdı, takımda bişiler yolunda gitmezken mola için çok bekliyordu, bu turnuvada molalar da çok zamanlı, skora yansımasa bile işlerin iyi gitmediğini anladığı anda molayı alıyor. şimdiye kadar hep işlevli oldu molaları, genel olarak beğenmediğim kalıplarla koçluk yaptığını kalıplarından çıkamadığını düşündüğüm tanjevic bu turnuvada çok başarılı şimdilik. başarılı gittikçe de mesela kaya pekeri, tutku açık'ı sormicaz galiba.

devamını okuyayım »