ne gerek vardi kardes

  • 324
  • 9
  • 3
  • 0
  • dün

prim iadeli hayat sigortası

prim iadeli hayat sigortası, geri ödemeli hayat sigortası vb. gibi isimlerle satılan ve yüksek vergi ödeyen kişiler için bulunmaz hint kumaşı niteliğinde bir üründür.

ürün genellikle 12 senelik bir hayat sigortası mantığında satılır ve bir hayat sigortası ürünü türevidir.

ancak klasik hayat sigortalarından farklı olarak süre sonunda ödediğiniz primi kuruşu kuruşuna iade alırsınız.

örneğin 30 yaşındaki biri 100 usd ödeyerek 12 sene boyunca başına birşey gelmesi (vefat etmesi durumunda) ailesine veya belirlediği kişilere 100.000 usd toplu ödeme yapılıyor. 12 senenin sonunda yaşarsa 12 senede ödediği 14.400 usd kendisine iade ediliyor.

buraya kadar her şey normal. asıl olay vergi avantajında.

2021 için vergi matrahınız 190.000'i geçiyorsa ödediğiniz primin her ay % 35'ini iade alabilirsiniz. geçmiyorsa da asgari ücretli değilseniz muhtemelen %27'sini iade alabilirsiniz.

yani 100 usd ödediğinizde aslında 35 usd size aynı ay iade ediliyor. bu durumda 65 usd nizin aynı gün 100 usd olması anlamına gelir ki bunun anlamıda % 54'lük bir getiridir.

dolayısıyla yüksek vergi dilimindeki ücretli çalışanlar veya kendi işini yapanlar için çok avantajlı bir ürün olduğunu söylemek abartı olmaz. ürünün usd cinsinden olması mükemmel bir özellik çünkü 12 senede tl ciddi değer kaybına uğrayabilir ancak usd de bu durum pek mümkün değil.

bu kadar güzel her şeyin bir kusuru vardır ve bu ürünün de kusuru erken çıkmak istediğinizde avantajını kaybetmesidir.

tek olay 12 sene boyunca usd olarak ödeyebileceğiniz bir rakam ile başlayıp düzenli ödeyip süre sonunda da parayı almaktır.

genelde 1 seneyi doldurunca zorlanırsanız ara verebiliyorsunuz fakat paramı süreyi doldurmadan almak isterim derseniz yüksek oranda bir kesinti yapılıyor.

daha detay bilgi almak isterseniz ve hatta ürüne sahip olmak isterseniz bir yeşile bakar veya primiadelihayatsigortasi@gmail.com adresine iletişim bilgilerinizi iletebilirsiniz.

ışık hızında bir geri dönüş alacağınızdan şüpheniz olmasın:)

devamını okuyayım »