necati hakan erdogan

  • azimli
  • anadolu çocuğu (325)
  • 1227
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

north & south

ortadaki evi topçuyla yıkmamış olanlar okumasın.

* kuzey'in toprak kazanımı, tren yolu ve kale sayısı avantajı vardır, aldığı takviye sayısı daha fazladır. buna karşılık güney orduları mevcut olarak daha yüksek başlar, bi de daha kahramandırlar. (tamam len kahraman kısmını ben uydurdum.)

* sanılanın aksine en kanlı çarpışmalar tren yollarından çok, 4 ayda bir kuzey carolinaya takviye yapan fransız gemisini yakalamak için gerçekleştirilir. çünkü kale ve tren yolu arazileri köprü geçişlerine sahiptir ve saldırmak tehlikelidir. oysa carolina ovaları düzdür, her iki tarafın da savaşta şansı eşittir. ayrıca o bölgede kızılderili ve meksikalılar da yoktur.

* herkes bilmez ama, kuzey'in topçu menzili azcık daha uzundur.

* peki normal mevcutlu (6-3-1) ordu mu avantajlıdır, yoksa büyük mevcutlu(9-5-2) mu? oyuncusuna göre değişir. bir kere oyunda savaş süresi kısıtlaması yoktur, bu yüzden iki usta oyuncu karşısında topçular bitip çekilir çekilmez oyun tıkanır, zira çekilen taraf toplarını kaybeder. bu sallantıyı "saldıran taraf köprüyü geçsin kardişim" anlaşması yaparak aşabilirsiniz.
ben kişisel olarak büyük ordudan yanayım, kazanamadığınızda bile düşmana kayıp verdirmeniz kesinleşiyor, kilit bir ünitenizi kaybettiğinizde takviye alıyorsunuz.

* genelde topçuyu iyi kullanan oyunu büyük ihtimal kazanır. ayrıca topçu, sayıyı savaşa yansıtabildiğiniz tek ünitedir, 3 topunuz varsa üçü de aynı anda savaş alanına gelir. bu da iyi kullanılırsa "kaçılamaz bir yıkım kuvveti" demektir. ama tüm yumurtaları aynı anda sepete koyduğunuz için ıskalarsanız kaybınız da ağır olur.

* süvari de çok tehlikeli, hata affetmeyen bir ünitedir, özellikle açık alanda hatlarınıza girdiği an piyade, topçu ne varsa kılıçtan geçirebilir. oyunun da en zevkli ünitesidir.

* piyade ise hantal ve güçsüz. stratejik olarak kullanımı çok zor, özellikle köprü vb. yıkıldığında işe yaramaz hale geliyor. düz alandaysa zaten topçuya yaklaşması mümkün değil, atlı tarafından biçilmeye müsait bir birim. en güzeli kilit noktaları tıkamak için pozisyon aldırıp bırakmak.

* aslında kale işgalleri için de bir savaş alanı dizayn edilse mükemmel olurdu diye düşünüyorum. ama bu eğlenceli hali de oyunun komedi atmosferini pekiştiriyor. tren ele geçirme biraz daha kolaydır ama bir kere kaçırıranız tümden kaybediyorsunuz.

son olarak bir oyunu 500kb'ta sığdırma zorunluluğu olan dönemlerde, yarı rts yarı turn-based oynanışıyla total war serisinin atası sayabiliriz.

devamını okuyayım »
09.03.2012 11:33