necati hakan erdogan

  • 290
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

okehazama savaşı

aslında owari, kyoto'yu işgal için yola çıkan imagawa'nın yolu üzerindeki küçücük bir engelden başka bir şey değildi. yoshimoto, nobunaga'nın nagoya kalesine çekilip savunma yapmaya çalışacağını düşünerek ordusuna pozisyon aldırmayı bırak, eğlence düzenlemesine bile izin vermişti. bu yüzden 12 haziran gecesi imagawa kampında sake'ler su gibi aktı, geyşa'lar danslarıyla yürek hoplattı.

oysa nobunaga, subayı shibata katsuie'yi bile dinlemeyip saldırmaya karar vermişti. askerlerini topladı ve şu destansı konuşmayı yaptı: (sizler icin wikipedia'dan cevirdim)

"şu anda bir cehennem çukurunun en dibinde gibiyiz. düştüğümüz durum da tam bir facia, ve kaderimiz çok şaibeli... ama bence aslında bu, hayatta bir kez gelecek bir fırsat. ve ben bunu kaçırmayı göze alamam. gerçekten hayatınızı uzun ömürlü olmak için dua ederek mi geçirmek istiyorsunuz? biz ölmek için doğduk! kim benimle beraberse, yarın savaş alanına gelsin. ve kim benimle değilse, savaşı kazanmamı izlesin!"

artık nobunaga bunları söylerken atıyla bir sağa bir sola koşturdu mu bilemiyoruz. ama dedikleri dogruydu, japonya'nin 250 yilina damgasini vuracak hareketi yapmak uzereydi.

nobunaga kaledeki az bir kuvvetinin eline bir sürü bayrak verdi, (çok gözüksünler diye) ve o günkü fırtınanın da yardımıyla imagawa kampının arkasındaki ormanlık alana sızdı. fırtına diner dinmez sarhoş ve uykusuz imagawa askerlerinin üzerine çullandılar. paniğe kapılan askerlerin hepsi kaçıştı. (hani samuraydi bunlar?) bu sırada yoshimoto da "bu ne gürültü! kesin şu sarhoş eğlencesini!" diye bağırarak çadırından çıktı. bağırdığı adamların düşman askeri olduğunu fark ettiğinde çok geçti. bir tanesinin mızrak darbesini kiliciyla durdururken bir diğeri kılıçla kafasını uçurdu.

bu savaşın en önemli sonucu, o dönem imagawa vasalı olan tokugawa ieyasu'nın oda saflarına katılmasıdır. zira daha sonra nobunaga da kalleşliğe uğrayıp seppuku yaptıktan sonra, kuvvetleri tekrar birleştirmek ve shogun olabilmek ileride bu kücük daimyo'ya nasip olacaktır.

devamını okuyayım »
27.06.2012 10:40