neelix

  • anadolu çocuğu (332)
  • 854
  • 17
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

200 bin kişinin oy kullandığı matematik sorusu

cevabın 16 olması için 8÷2*(2+2) şeklinde sorulması gereken soru. * işareti koymadan parantezin yanına bir sayı yazıyorsan parantez içindeki ifadenin katsayısıdır o sayı. bilgisayardaki hesap makineleri 2(2+2) şeklindeki bir ifadeyi kabul etmez zaten arada * sembolü olması gerekir. eski tip casio hesap makineleri kabul eder cevabı 1 olarak bulur.

bilgisayar dilinde 2x diye bir ifade yoktur. 2*x yazmak zorundasınız. saçma sapan bir tartışma. işlem önceliği muhabbeti için önce işlem nedir onu ifade etmen gerekiyor. arada işlem ifade etmiyorsan parantez içini ve katsayısını bir bütün olarak kabul edersin.

sonuç olarak, sorulan sorunun cevabı kağıt üzerinde 1' dir ancak bilgisayarda yanlış ifadededir. herhangi bir syntax' ın içine yazıp error alarak deneyebilirsiniz.

anlamayanlar için özet geçeceğim;

teorik ortamdaki her kısaltma veya ifade bilgisayarda aynı şekilde geçerli olmaz. soruyu kopyalayıp yapıştırıp bilgisayarda cevabı 16 bulanların hatası şurada; temelde bilgisayara 2(2+2) şeklindeki bir ifadeyi hesaplatamazsınız hata verir. araya operatör koymak zorundasın. yoksa sayıkarakter ikilisini yanyana gördüğü yerde bilgisayar "ne diyon amk!" der. hesap makinesini programlayanlar da bunu öngörerek sayı ve parantezi yanyana gördüğü durumda araya * koyacak şekilde yazarlar hesap makinesini. yani siz oraya 2(2+2) yazsanız bile program onu 2*(2+2)' ye çevirip hesaplar. ama soru öyle değil işte. soruyu soran 2*(2+2) yazmıyor, 2(2+2) yazıyor. teorik ortamda da 2(2+2) ifadesi bir bütündür.

devamını okuyayım »