neither and nor

  • 117
  • 3
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

silver surfer

çocuktum daha; belki 12 yaşında. dayımın oğlu 4 yaş büyüktü benden. dayımlar evden eşyalarını atıyordu; kitaplar, çizigi romanlar vs. kitaplara daldım ve bir rafinasyondan geçirdim. o sıra zaten çizgi roman hastalığım yeni başlamıştı. kaptan swing, red kit okuyordum; ama superman hastasıydım. o ne karizma o ne güç o ne kuveet, hieeeeeeeyyyyyt... atılan kitaplar arasında birkaç sayı çizgi roman buldum; gümüş kayakçı. kapağında gümüş renkli çıplak bir adam yine gümüş renkli bir sörf tahtasının üzerinde, başı önde düşünceli bir şekilde duruyordu. aldım ve okumaya başladım.

işte bu şekilde the silver surfer ile tanıştım. aydınlanmadan (enlighten) ve kurtuluşa ermeden (redemption) önce, galactus isimli gezegen yok edicisi, evrenin kötü gücü için çalışırdı. yok ettiği bir gezegende yaşayanların yokoluşuna şahitlik edince "titredi ve kendine geldi". daha sonra ise tüm gücünü galactusun planlarını durdurmaya harcadı. inanılmaz büyük bir güce sahip olan gümüş kayakçının egosu ise tam tersi oranda küçüktü. günlük konuşmasında, davranışlarında hiçbir kibir esintisi bile yoktu. o kadar kırılgan ve duygusaldı ki, evreni kurtarmaktan arta kalan zamanlarında o galaksi senin o galaksi benim dolaşıp durur ve hayatın anlamını arardı. sonunda erdiği noktalardan biri de bu etiket oldu:

"existence is too uncertain to deal with absolutes."

"varoluş, mutlak kavramlar içeremeyecek kadar belirsizdir."

the silver surfer, en başarılı felsefik ekseni dünya barışı olan çizgi romanların yanında, ilgi alanı yaşam ve varoluş olmasıyla çok ayrı bir yerdedir. gümüş kayakçı, superman gibi captain america gibi bir süper-amerikan kahraman değildir. kimi zaman hafife alarak kullandığımız "dünyalı olmak" kavramını aşarak "evrenli" olmaya dayandırmıştır. ki bu sembolizasyonun altında -evren dediğimiz kavramın tüm düşünebilen türleri içine alacak şekilde tanımlandığını kabul edersek- "insanlık" kaygısaı yatmaktadır. "evren" kavramını "dünya" kavramıyla eşleştirirsek, silver surfer amerika'nın barışını ya da kurtuluşunu değil dünyanın kurtuluşunu umursamaktadır.

işte budur gümüş kayakçı'yı bu kadar farklı kılan. daha "insan" bir süper kahramandır o.

devamını okuyayım »
10.12.2007 10:49