nejdet c

  • 207
  • 18
  • 9
  • 1
  • bugün

2018 yılında kyk borçlarına af getirilmesi

ağır saçmalanan başlık.

insanlar bu milletin amına koyacağız diyen insanların borçlarının affedilmesini söylerken, devletin bunu yapabilecek gücünün olduğunu göstermek için bu örneği veriyor. "madem onunkini sildin, bizimkini de sil o zaman" demek için değil.
kimsenin "borcumuz silinsin" isteği hata değildir. kredinin hangi koşullarda alındığı gözetilmiyor çünkü. okumak için krediye muhtaç bırakmış bir devletin varlığı altında en makul talep, iş hayatına yeni atılacak insanın hiç değilse sıfıra çıkmış bir halde varlığını sürdürebilme talebidir. guess what! öyle bir durumdaydık ki örneğin, devletten aldığımız krediye elimi bile sürmek şansım olmamıştı. bazı arkadaşlar gibi "ezememiştim" ben o parayı yani. elimde olmayan sebeplerle ne bir burs bulabildim, ne de kredinin öğrencilik hayatımda bir yararını gördüm.

kimse demiyor ki "biz bunu ödemek zorunda değiliz." ya da "bizim haberimiz yoktu geri ödemesi olduğundan" diye. herkes biliyor zaten borçlu olduğunu. bu bir sebep değil yani affedilmesini beklemenin hata olduğunu düşünmek için. kimse "ödemeyeceğiz" de demiyor çünkü. diyor ki "evet ödeyeceğiz de, çok zor duruma sokacak bizi. mümkün olabiliyorsa silin".

bizden alınan parayla diğer öğrenciler finanse edilecek kısmına gelince. benim dönemimde ben onca kıvranmama rağmen kredi alıyorken, altında bmw ile gezen adamın yatan bir kyk bursu olunca, "çok zor durumdayız ağbi!" diye duygu sömürüsü yaparak kendine toplamda 2000 lira burs bağlayan insanları gördükçe, bizden sonra gelen öğrencilerden hangilerinin finanse edildiği konusunda aynı gönül rahatlığına mensup olamayacağım ne yazık ki. o bmw satılınca 4 yıllık okul masrafını kat ve kat çıkarabiliyorsun. dahası, sence o altında bmw'si olan toplumda sivrilmek için kyk kredisine muhtaç mıydı? ya da kyk kredisi ya da bursu toplumda sivrilmek için midir mesela? asıl bunu söylerken utanmak gerekir. ben halihazırda herhangi bir arkadaşa ayda 500 lira sağlayabilirim. lütfen kendisi benim için sadece bu parayı kullanarak toplumda sivrilsin. yeterince sivrilemediğini görürsem parayı geri isteyeceğim.

ileride ödeyemeyeceğini düşünen kişilerin bu krediyle iki farklı yolları var. ilk grup, geri ödeyemeyeceğini bildiği için almıyor ve bu kişiler çalışabilliyor. ikinci grup, geri ödeyemeyeceğini bildiği halde almak zorunda kalıyor, çünkü okula devam ettiği sürece çalışamayacağını biliyor. yine de almazsa zaten okuyamayacağını bildiği için bu yola girmek zorunda kalıyor. yani bu bol keseden atıp "vizyonsuzluk" olarak eleştiren arkadaşlar kendilerini mümkün bütün durumlardan haberdar sayıyor olabilir lakin kazın ayağı öyle değil.

"biz üç kardeştik, anne baba yoktu, kardeşlerim okusun diye okulu bırakıp çalışmak zorunda kaldım" temalı hikayeleri yetişkinlerden dinlediğiniz zaman söylediğiniz "vay anasını yahu hayat ne gaddar" lafındaki o gaddarlık aslında devletin gaddarlığı. cengiz gibi salak saçma ve topluma hakaret içinde olan birinin borcunu silip, zenginliğine devam etmesini sağlamaktır ahlaki çöküntü. devletin, eğitim için verdiği krediyi bursa çevirmesi değil. krediyi sorumsuzlukla alan var mı? vardır belki. bazı insanlar bunu alırken zaten pişmandı ancak başka bir yol bulamadılar. vizyonsuzluktan değil, çaresizlikten. ve ahlaki çöküntüden hiç değil.

lütfen devletin 2009 yılında devletin verdiği 240 lirayla topluma ciddi katkılar yapan ama eğitim hayatı zorluklarla geçen arkadaşlar yeşillendirsin. bazı düşüncesiz arkadaşlara göre çünkü bu paraya muhtaç olup, o yaşta olup, şu yılda olup yine de bu çürümüş topluma ciddi katkılar yapmak mümkün.

hukuk insan içindir. sadece yandaşları ve sorumsuz kişileri cezalandırmak için. tabii cezalandırdığın herkesin yandaş veya sorumsuz olduğundan eminsen. yoksa idam da güzel olabilirdi mesela. abd'de öldürülen bazı insanların suçlu olmadıkları anlaşılana kadar. "benim cebimden para çıkıyor, onların cebinden de çıksın. ne de olsa herkes en fazla benim kadar zor durumda kalmıştır. ben bile öderken, başkalarına ne oluyor!!1!bir!!" zihniyeti doğru bir zihniyet değil.

devamını okuyayım »
01.04.2018 16:39