nen secjel ka

  • çetrefilli (398)
  • 784
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

telefonuna kodlanmış askeri mesaj gönderilen genç

pek eğlenceli 5 dakika geçirmemi sağlayan kişi.

duyar duymaz bir kalem ve kağıt alıp heyecanlan başladım yazmağa.**
eskiden uğraştığım amatör telsiz ve muhabere günlerinden kalma yazma alışkanlığımın körelmediğini görmek çok hoştu. kas hafızası denilen şey daima hayran olduğum şeylerden biridir.
mesajı yazıp ayrıştırdım ve aydınlandım. hatta birkaç hata yapmış arkadaş, üstelemedim de, hevesi kırılmasın. pek güzel eylenmiş olmalı gendi gendine ne güzel, cümleyi oluşturup bir programa okutmak falan. rakamlar büyük ihtimalle bir yerin koordinatlarıdır, bölünüp bakılsa bir yer çıkar sanıyorum, üşenip bakmadım.

gelelim gerçekte bu tür bir durum olsaydı yaşanacak olanlara.
hani eğlendik falan, eh entari de giriyoruz, madem askeri haberleşme metotları hakkında birkaç bilgi vereyim de, boşa gitmesin.

şindi efendim, duymuşsunuzdur, kripto diye bir tabir vardır.
nedir bu kripto?
siz amacı tıklanarak araç modelini yükseltmek ve daha güzel bir kız tavlamak olan yutubırcılarımıza başvurmadan ben söyleyeyim hadi, yine iyisiniz.*
haberleşmede kripto* kullanmak, en basit tabirle belirli bir sistemi ve düzeneği kullanarak birtakım bilgiler karşı tarafa başkaları öğrenmeden ulaştırmaktır. bunun birçok yapılanmada kullanılan, bilinen binlerce farklı yöntemi ve bilinmeyen on binlerce yolu olan bir haberleşme türüdür.
amma şu anki konumuz, askeri mesaj içeriği olduğundan bu konu içinde kalmayı yeğliyorum. belki bir ara, şöyle up-uzuun bir entari yazarım gizli haberleşme ve mesaj gönderme tarihi ve metotları hakkında. belki, bir ara. evet.

askeri iletişim, yanlışlıkla veya olağan süreçlerde yollanmaz. sivillere hele, hiç ulaşmaz. ki, ulaşsa da bir sikim anlamazsınız. zira ordu içinde harf kodlamak için uluslararası fonetik alfabe kullanılsa da, gizli olduğu belirtilen mesajlar bu alfabe mekaniği kullanılarak yollanmazlar. en az iki kez başkalaştırılıp, kodlanıp, seviye ve yetkilere göre ayrılan düzeylerde sinyallere ayrıştırılıp iletilirler. zira iletişim kanalları ne kadar yüksek seviyede şifrelenirse şifrelensin, askeri hatların bile güvenli olmadığı herkesçe, en azından ordudaki herkesçe bilinir.
her bilgisayar mühendisi, analist, kodlarla uğraşan sivilin bile bildiği gibi, güvenlik bir illüzyondur. bu yüzden "kanallarımız zaten bizim nihaha, istersem sikimi çeker blursuz olaraktan private michelle stanbury'e yollarım, ne cimcimedir o" diyen bir onbaşı veya çavuş falan göremezsiniz. onlar sadece propaganda soslu holivud filmlerinde oluyor genşler, üzgünüm.
içerik kodlandığı için, hangi metotla kodlandığını bilmiyorsanız eğer, gözlerinizin önüne hayatın sırrını yazan bir metin koysalar dahi, siz onu küçük prens'ten bir pasaj sanıp duygulanabilir, çiçeklernen mutlu olabilir, hatta fil yutmuş boa yılanına bakıp iç geçirebilirsiniz. siz mal mal bu düşünceler içindeyken, önünüzde çok ciddi bir harekat emri duruyor olabilir.

(şifrelemeyle ilgilenenler için doyurucu bir kaynak önereyim madem, hazır yeri gelmişken. eğer bulabilirseniz, çalışmalarını her daim severek takip ettiğim simon singh adlı çok değerli fizik erbabı bir vatandaşın the code book* adlı bir kitabı var. ciddi kitaptır ha. klan yayınları da kod kitabı adıyla türkçe olarak yayımladı. baktım, stoklarda falan yok, nadir kitap'ta 100 lira civarında satılıyor. bende mevcut, belki tararım bir ara amme hizmeti olarak.)

hata sonucu yapılmış açıklamalarına ise kanmayınız. özellikle seçkin birimlerin hiçbir eylemi hatalı bir hamle içermez. zira yıllarca katı bir disiplinle yetişir ve bunu kanıksarlar. eğer bir hata olmuş açıklaması yapılıyorsa, orada bir taşak veya gövde gösterisi vardır. askerî düzeyde olan hiçbir şey (burada boş beleş, yönlendirilecek kadar aciz, ele geçirilecek kadar rüsva bir askeri yapılanmadan bahsetmiyor yazar) tesadüfî değildir. defalarca planlanmış ve işleme öyle konulmuştur. iletilen mesajların birliklere göre kendi jargonu, usulü ve referansları vardır.

frekans tarayarak veya türev yöntemlerle askerî hatta sızamazsınız. yani sızarsınız da, sikerler. anca güçlü bir radyo istasyonunuz olmalı ve bir o kadar kaybedecek bir şeyiniz olmamalı ki, bireysel olarak bir salaklık yapabilesiniz.
dikkat ederseniz uzaylı konusuna hiç girmedim. askerî haberleşme ve mesıclarda kaldım. evet, kaldım.

bu arada, 5 dakika için teşekkür ederim. eğlendim.

devamını okuyayım »