neotrexx

  • 165
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

bedelli askerlik

bir uzman doktor olarak çıkmasını heyecanla ve biraz endişeyle * beklediğim askerlik türü.

tıpta uzmanlık eğitimi doktoraya denk sayıldığı için, uzmanlık eğitimini tamamladığınızda artık bütün tecil yollarınız kapanıyor. üstelik askerlik dışında bir yükümlülüğünüz daha var: "devlet hizmet yükümlülüğü"*

eğer sağlık bakanlığı ve milli savunma bakanlığının üzerinde anlaştığı bölgelerden birinde değilseniz*, zorunlu hizmetiniz askerliği tecil etmeye yaramıyor. yani zorunlu hizmeti bitirmeden askere gitmeniz gerekiyor. üstelik diğer tüm meslek gruplarının aksine, hekimler zorunlu hizmetlerini tamamlamadan diplomalarını alamıyorlar (lise mezunu sayılıyorlar). yani diplomanıza kavuşmanız için önce askerliğinizi, sonra dönüp zorunlu hizmetinizi bitirmeniz gerekiyor. bunun öncesinde özel bir kurumda çalışmanız ya da akademik bir kadroya başvurmanız mümkün değil. üstelik tıp doktorlarına kısa dönem askerlik şansı da verilmiyor. mutlaka 1 yıl yapmak zorundasınız.

ohal döneminde bir khk ile "bazı bölgelerde" yapılan askerliğin zorunlu hizmetten sayılacağı duyuruldu. ancak bu bazı bölgelerin neresi olduğuyla ilgili net bir veri yok. askere gittiğinizde sizin o bazı bölgelerden birinde olup olmayacağınızın bir garantisi yok.

özetle:

6 yıllık tıp fakültesini ve 4-5 yıllık uzmanlık eğitimini tamamlamış olan uzman hekimler, 1 yıl askerlik ve 500-600 gün zorunlu hizmet yapmadan diplomalarına kavuşamıyorlar. 11 yıl eğitim görmenize rağmen lise mezunu sayılıyorsunuz.

askeri hastaneler kapatıldığı içinde askere gittiklerinde kendi uzmanlık alanlarından çok farklı alanlarda hizmet vermek zorunda kalıyorlar. hem hekim mağdur oluyor, hem de devlet bu hekimlerden yeterince faydalanamıyor.

tüm bu nedenlerden dolayı bedelli askerlik çıkmalıdır.

edit: yazım yanlışları.

devamını okuyayım »