neseli gitarist

  • prezentabl (579)
  • 650
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

android

küçük mutluluklar yaşatan mobil işletim sistemi. şöyle ki dışarıdayken birisinin mail adresi sorulur ve telefona kaydedilir. eve gelindiğinde kendisine gmail üzerinden mail gönderilmek üzere bilgisayar başına oturulur. daha bu insanın adının ilk iki harfi girildiğinde mail adresinin hemen ekranda gözükmesi ile bünye şaşırır. farkedilir ki eve girer girmez wireless üzerinden telefon gerekli güncellemeleri gerçekleştirmiştir.

diğer bi özellik htc sense'e ait olabilir tam emin değilim. o da şudur ki facebooktaki eventleri doğrudan telefona aktararak sizi bilgilendirmektedir. böylece facebook üzerinden sallamadığınız eventler gözünüze gözünüze girer, sonra kendinizi bu etkinliklere gitmek zorunda hissedip bi şekilde sosyalleşebilirsiniz.

bunlar çok küçük ayrıntılar olsa da google'ın hayatımıza bu kadar girmesiyle birlikte, kendisine ait bir işletim sistemi kullanmak gerçekten günlük yaşamdaki işleri iyice kolaylaştırıyor. android tahminimce hiçbir zaman ios'a erişemeyecek, ama bu işletim sistemi sayesinde insanlar iphone'a göre çok daha ekonomik fiyatlarla işlevsel bi telefon kullanma imkanına sahip olacak.

ekran hassasiyeti ile ilgili olarak da piyasada 400-500 tlden başlayıp 1500 tl civarlarına kadar android cihazlar mevcutken, gidip 500 tl olan bi tanesini kullanıp bu doğru dürüst algılamıyor yeaa demek çok da doğru değildir. özellikle nexus one'ın algılama kapasitesi iphone kadar iyidir. yalnız gördüğüm bi kaç farklı cihazda şöyle bir sorun mevcut: ekranı koruma maksatlı satılan şu ekran zerzevatından yapıştırıldığı takdirde nexus one'ın algısı baya düşmektedir. bunun takılmış olduğu bi iphone'da ise ekranın hassasiyeti hala iyidir. sanırım bu noktada bi teknoloji farkı var iphone ve diğer cihazlar arasında.

son bi alakasız detay olarak da şunu söylemeden edemeyeceğim: o ekran yapışkanı sanki telefonu ilk aldığımız ekran çizilmesin diye son ana kadar itina ile koruduğumuz, gün geçtikçe köşeleri kalkan, kalkan kısımları kıllanan o jelatinden görsel olarak ne derece farklıdır? çocukluğumuzdaki ailemizden gördüğümüz tv kumandalarını poşetinden çıkarmama alışkanlığımız bunlar sayesinde yeniden gün yüzüne çıktı resmen.

kendi kendime not: kompozisyonlardaki giriş-gelişme-sonuç akışını yanlış anladığımı gösteren bi entry olarak, bu üç bölümde üç farklı konuyu irdeleme başarısını gösterdiğim için kendimi tebrik ediyorum.

devamını okuyayım »
13.10.2010 11:39