net olmak lazim

  • 916
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

istanbul

şu algıyı kırın artık. istanbul dünyanın en güzel şehri değil yanından bile geçemez. tarihi binaları yakıp yıkıp tahrip ettiler. çok bir şey kalmadı.. bilinenlere de herkes gitmiştir zaten. her yerden tarih ve kültür mirası akmıyor.

öte yandan yeşillik anlamında koca bir sıfır. var olan katlediliyor. (bkz: üçüncü köprü)

şehir bölge planlama sıfır. çingene mahallesine gökdelen, sahil bölgesine çirkin apartmanlar yapılan bir şehir burası. kat sınırı hiçbir yerde yok. ek olarak tarihi bölgelere bile inşaat yapılabiliyor. trafik akışı rezalet. bazı yol geçmesi gereken alanlarda saçma sapan binalar var. ve trafik haritasına bakıldığında tamamen doğaçlama yol yapıldığını görebilirsiniz. zamanla geliştirilmeye çalışılmış ama bunu ennnnnn başında yapacaklardı.

öte yandan bir avrupa şehriyle zaten kıyaslamam. aklımın ucundan geçmez bile. ama hadi sadece metro ağınından bahsedeyim. yine çok rezil bi noktadayız. çok belli noktalarda metro var. anadolu yakasında ince bir çizgi olmaktan öteye geçemiyor. avrupa yakasında ise eh diyebilirim. buna rağmen avrupada bir şehirde neredeyse her noktada metro durağı ve hepsinin birbiriyle bağlantısı bulunuyor.

bunun dışında kalabalık ve trafik asla bitmiyor. kontrol altına alınması da mümkün görünmüyor.

emlak son yılların en büyük yükselişini yaşıyor. yeni yapılan stüdyo dairelere 300 bin den aşağı para verilmiyor. hem de ortalama semtlerde.. hiçbiri ne deniz görür ne bir şey.. sahilden boğazdan zaten bahsetmiyorum. milyonlar havada uçuşuyor.

ayda yılda bir vapura binip de karşıya geçerken göreceğin 20 dakikalık çarpık kentleşme manzaralı boğaz da kalsın allahaşkına.. arada bir gelip sarayları müzeleri görür geri dönersin.

devamını okuyayım »