nevrotizma

  • 102
  • 5
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

sars-cov-2

yeni yakalandığım virüsün tanımlanmış adıdır.

hastalık ise covid-19 olarak adlandırılıyor.

iki buçuk aydır evde olmama ve üst düzey önlemler almama rağmen (iş yerlerine evden yemek yollama, odaları ayırma) maalesef çalışmak zorunda olan aile bireyleri tarafından virüsün eve taşınmasıyla enfekte oldum. şu an hastanedeyim.

aile bireylerimin hiçbiri ağır geçirmiyor. serviste de ağır geçiren yok. hemşireler vakaların azaldığını ve geçmişteki vakalara göre daha hafif atlatıldığını söylüyorlar. ancak bu yaz mevsiminin etkisiyle de erken teşhisin etkisiyle de olabilir diyorlar.

aile bireylerimden birine hafif kırgınlık/ tat ve koku kaybı yaşaması nedeniyle rapor verebilmek için test yapıldı ve pozitif çıktı. ertesi gün yapılan testte hiç belirti olmamasına rağmen diğerleri de pozitifti.

ben ilk testte negatif çıkmama rağmen 5 gün sonraki testte pozitif çıktım. kendimi evde o kadar yordum ki büyük ihtimalle bağışıklığım düştü. evdeki belirtim ise iki gün sürdü ilki 38.5 ateşti ancak sabah kalktığımda 36.5 düşmüş oluyordu yine ilk gün hafif bir yorgunluk vardı gece yatıp kalktığımda o da kalmamıştı. yine de önlem için hastaneye başvurdum. pozitif çıktığı için zorunluluk gereği bir haftadır hastanedeyim. ateş, öksürük, boğaz ağrısı, balgam, nefes darlığı hiçbir şey yok.

bakanlık onaylı ilaçlar veriliyor, ekg, akciğer filmi, her gün kan tahlili ile her türlü ihtimal takip ediliyor. evdeyken sağlık ocağı aracılığıyla her gün aranıyorsunuz. ayrıca bir psikolog sizi arayıp eğer ihtiyacınız varsa psikolojik destek veriyor. (panik atak geçirdiğim için telefonda nefes egzersizi yaptırdı.) yine filyasyon ve bilgilendirme için evinize geliyorlar. ve tüm bunlar bitince de sağlık bakanlığı çalışanları hizmetlere karşı dönütlerinizi almak ve verilen hizmetlerde eksiklik olup olmadığını kontrol etmek için sizi arıyor.

ben kendi tecrübelerime dayanarak ülke olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. günde beş bin vaka çıkarken veyahut henüz bu sürece herkes bir şekilde alışmaya çalışırken yaşanan aksaklıklar olmuş olabilir ancak başka ülkeler yaşayacak/ölecek arasında seçim yapmak zorunda kalırken bunları görüp söylememek üstümde bir yük olarak kalacaktı.

herkese sağlıklı bayramlar dilerim.

edit: ekleme

devamını okuyayım »