ni dieu ni maitre

  • 1248
  • 39
  • 17
  • 0
  • dün

ateist olduğu için anne tarafından dövülmek

böyle başlıklara yazılan girileri okumayı seviyorum.

sosyolojik hatta antropolojik bir araştırma gibi oluyor benim için. ilkel kabilelerle ilgili belgeselleri izler gibi hissediyorum.

ülkemizde birçok insanda aşılması mümkün olmayan bir anne kültü var. bu kültün kişinin özbenliğinden, özgüveninden, kendine duyduğu saygıdan ve kişiliğinden daha önemli olduğunu düşünüyorlar.

bu insanlara göre eğitimsiz, taassup sahibi bir annenin kalbini hoş etmek için insan kendi kişiliğinden, isteklerinden, düşüncelerinden rahatlıkla vazgeçebilir.

mesela ben budistsem, annem katolikse, sırf annemin gönlünü hoş etmek için papa'yı övmem gerekir. benim düşüncelerim, kişiliğim, yüce anne kültü karşısında değersiz. biz kimiz ki? birey dediğin nedir ki? ailenin basit bir uzantısı, o kadar.

epey hastalıklı bir düşünce bu.

kötü bir haberim var, anne dediğimiz varlık, kutsal bir şey değil. hiç kimse, düşüncelerini ailesinin ekseninde belirlemek, onların gönlünü hoş etmek için fikirlerini gizlemek zorunda değil. insanın özbenliği, özgüveni ve kişiliği ebeveynlerin vazgeçemedikleri dinlerinden, idelojilerinden ve kaprislerinden daha önemlidir.

çünkü "çocuk" dediğimiz varlık, annenin-babanın uzvu veya akıllı telefonu gibi istediği şekilde kontrol edebileceği bir şey değil.

birçok kişi başlıktaki olayın kurgu olduğunu iddia etmiş. bilmiyorum gerçek olma ihtimali bana daha yüksek geliyor. kurguysa bile faydalı buldum. engelli listemi biraz genişletmek iyi oldu.

devamını okuyayım »