nick bulmakta zorlanan yazar

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (506)
  • 1129
  • 9
  • 3
  • 0
  • 3 gün önce

merkez türkiye

sonunda istanbulu değilde anadolunun kalkınmasını sağlayacak önemli proje.

kısa vadede değil uzun vadede, projenin etaplara ayırarak planlanmış olması bile projenin hayali olmadığının göstergesi.

2035 denilen yıl, tüm etapların yapılmış sonuçların alınacağı yıl olarak öngörülmüş yani tanıtım filminde geçen kişi başı 30 bin dolar, 2 milyon toplam istihdam gibi unsurların bu yıla kadar olacağını gösteriyor.

dünya ürün pazar ticaretini ve ulaşımını düşünecek olursak, oldukça mantıklıdır. neden?
çünkü, günümüz dünyasında doğudan, asyadan avrupaya amerikaya ürünler ulaştırılıyor para akışı böyle sağlanıyor. bunun olmasındaki etken, asyada iş gücünün ucuz olması. neyse konumuz bu değil zaten.

ilkokuldan beri bize öğretilen temel coğrafya - sosyal bilgiler bilgisi neydi? türkiyenin jeopolitik konumunun çok önemli olmasıydı. yıllar yılı bu bilgi sadece okullarda söylenmekten öteye gitmedi. ne geçmiş hükumetler bu avantajı kullanabildi, nede buna dayalı proje düşünüldü.

peki, şimdi dünya pazarının ortasında büyük bir dağıtım - üretim merkezi kurulması hedeflenirken, yapılacak lokasyonun sadece proje dahilindeki dağıtım - üretim merkezi olarak kalacağını mı düşünüyorsunuz?

şirketler maaliyeti azaltma adına yatırımları bu lokasyona ve çevresine yatırımlar yapılmaya başlanacak, devlet eliyle -projede geçiyor- arge yatırımlarıyla, istanbuldan ters göçlerin bile olacağını söylemek yanlış olmaz.

sonuç olarak, hayal değil oldukta mantıklı projedir, yan hatlarıyla desteklenirse bölge çok önemli şekilde kalkınır.
anadolunun uzun yıllar sonra dengeli nüfus dağılmasını sağlayabilir.

devamını okuyayım »
21.05.2015 12:28