nickalangeronimo

  • 114
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

divergent

şehriniz harabe olduktan sonra bile imara, betona değil de teknoloji*ve nörokimya* gibi konulara özen gösterirseniz belki sizin de bir ütopyanız olabilir temalı film. bu gibi filmlerde kullanılacak binaların restore edilmesi ya da daha basit yeni binalar yapılmasını anlıyorum ama hasarlı hatta harabe haldeki binalar tehdit oluşturmuyor mu? o kadar boş alan varken niye harabelerin ortalarına kuruluyorsunuz ya da orasına fanlar takıp şurasından üzerinden kayılacak tel filan geçiriyorsunuz?

filmin konusu, ise ütopyanın aslında distopya olduğunu keşfetme süreci ve bu durumla mücadele olarak söylenebilir. insanların beş farklı grup arasında keskin bir şekilde ayrıldığı bir dünyada, avatar * sayılabilecek insanların divergent yani uyumsuz diye nitelendirilip düzenin devamı için onlara karşı bir politika yürütülmesini anlatan film bu açıdan da eleştiriyi hak ediyor bence. sadece birine değil de beş gruba da ait insanlara birleştiricilik yönünden değil de ayrıştırıcılık yönünden bakılması oldukça tuhaf. filmde buna yönelik açıklamaları yeterli bulmadım ama kitapta daha iyi işlendiğine inanmak istiyorum.

birçok filmle ve kitapla benzerliğini kurmak mümkün, çünkü çok fazla tanıdık unsur var. harabe ve tamir edilmeyen bir şehir, sadece adı kalan geçmiş bir savaş, korunmak için duvarlar, tamamen farklı yeni bir düzen, the chosen one olan ve her şeyi azmiyle göğüsleyebilen karakter diye diye gider bu liste. yine de farklı bir çekiciliği vardı, sonuna kadar neler olacağını çoğu kez doğru tahmin etmeme rağmen izledim.

sevgili jeanine karakterini ise the golden compasstaki mrs. coulter karakterine oldukça benzettim. fiziki benzerlikler bir yana aynı soğukluk, bakışlar, gerilim, tatlı tatlı konuşsa bile sürekli tetikte bekletmesi gibi bir yığın özellik sayabilirim ama kalanı spoilera girer.

devamını okuyayım »