nickelbird

  • 4933
  • 14
  • 10
  • 1
  • dün

a-10 thunderbolt

- gövdesine basarken özel ayakkabılar kullanılan uçak. (*)
- kıç kanatlarından biri koptuğunda ya da motorlarından biri sustuğunda geri dönebilecek kadar sağlam dizayna sahip uçaktır.
- özel motor tasarımı ses ve ısı salınımını azaltacak ve dolayısıyla; avcı füzeler için en az iz bırakacak şekilde tasarlanmıştır.
- mermilerinin sesini duyduğunuzda o çoktan başka bir tarafa manevraya başlamıştır. (geçmiş olsun)
- modern kontrol sistemlerine ek olarak; 2. dünya savaşından kalma tel kontrol sisteminede sahiptir. (bu gibi abartı koruma özellikleri, konsepti gereği yer ateşine dayanıklılığını arttırmış ve onu pilotlar arasında efsane yapmıştır)

şimdi; öyle tek kalemde "bizim tarlayı en iyi bu traktör sürer" lafıyla traktör alınmaz. fiyatı, operasyon maliyeti, manevra kapasitesi/eğilimi, teknik ömrü, ideal saldırı senaryosu ve bilgimin(?!) yetmediği bir sürü şey dikkate alınır, değilmi?

türkiye'nin a10 alması gündeme gelince bende heyecanlanmıştım ama olmadı. çünkü; "saldırı helikopterlerinin tsk'nın saldırı/savunma konseptine daha uygun olduğuna karar verildi. (basına yansıdığı kadarıyla?)
eğer türkiye'nin savunma planında "olası bir zırhlı tehdidine hazırlık" olsaydı belki durum farklı olurdu ama bildiğim kadarıyla a10, bir atak helikopteri gibi küçük yer hedeflerini kendisi tanımlayıp, harekete geçecek konsepte sahip değil. manevra kabiliyeti çok yüksek ama ortalama bir helikopter kadar asla olamaz!

birbirinin peşisıra devam eden yüksek dağ eteklerinin arasında çok fazla saldırı açısı bulamaz ve helikopter gibi sürekli yükselip alçalarak hedeflerine dalış yapması çokta verimli olamazdı. (aynı şey ac-130 içinde geçerli/? yani ac 130'un tipik saldırı senaryosuna gözattığımızda bu coğrafyada 2. salvosu için geçen zaman, operasyonun etkinliğini düşürecektir) görüldüğü gibi helikopter tsk için daha uygun bir seçenekti ve a10 alımından vazgeçildi.

a10'un körfez savaşıyla tekrar popüler olmasıda bir ölçü olmamalı. dümdüz çölde, hedefi gözden kaybetmeden ve rakip orduda hatırı sayılır bir zırhlı tehdidi varken bu gayet normal.

son not: daha önce belirttiğim gibi son karar verilmeden daha başka bir sürü kriter değerlendirilmiştir. bu yazdıklarım uzmanlığım olmayan bu konudaki amatör fikirlerimdir.

(*)groundctrl'ın uyarısıyla edit: gövdeye basarken özel ayakkabılar kullanılmasının sebebi zırhının titantum olması değilmiş. anneleri kızmasın, uçak pislenmesin diye olabilir(?)

devamını okuyayım »
16.01.2012 10:20