nickini degistiren yazar

  • 4997
  • 21
  • 8
  • 0
  • dün

sosyal fobi

sanıldığının aksine sosyofobik kişiler insanlardan korkmazlar, insanlarla muhatap olmaktan korkarlar. mesela bir sosyofobiği ingiltere'nin en işlek caddesine koyup burada 2-3 saat gezeceksin derseniz bu durumdan hiç rahatsız olmaz, hatta zevk alabilir. ancak şu mağazadan kendine uygun bir gömlek al derseniz yapamaz veya yaparken çok zorlanır.

ayrıca, bu sorun kadınlarda daha fazla görülmesine rağmen erkeklerde daha fazla tedavi başvurusu olmaktadır. sanırım bunun sebebi de ataerkil bir toplum olmamız. çünkü aslına bakarsanız sosyal fobinin kişi üzerindeki etkileri birçok türk erkeğinin kadında aradığı ideal özelliklerin ta kendisi*. yani sosyal fobiye sahip bir kadın toplumumuzda psikolojik sorunlara sahip bir kadın değil, aksine mükemmel bir kadın olarak görülüyor. ek olarak bir kadın* sosyal fobiden kurtulmaya erkekten daha az ihtiyaç duyar. çünkü evlenene kadar babasının evinde yaşar, ev işlerine falan bakar. evlendikten sonra da kocasına bakar. halbuki bir erkek çalışmak zorundadır ve bu olay sosyal fobiyle pek mümkün değildir.

sosyal fobiden kurtulmanın çözümü bir psikiyatra gitmektir. düşük seviyedeki sosyal fobiler ise biraz çabayla düzeltilebilir. kişinin aslında başkalarının kendisini fazla umursamadığını kavraması gerekir. bir insanın hayattaki amacı mutlu olmaktır. kişi bir başkasının bu mutluluğu engellemesine izin vermemelidir. kişi başkasına fiziksel zarar vermemek şartıyla istediğini yapmalıdır. farklı olmaktan korkmamalıdır. çünkü mutluluğun anahtarı yalnızca kendi istediğinizi yapmanızdır.

şimdi bir lokantaya gidin ve size verilen peçeteye sümüğünüzü silin, sizin hakkınızda "ay, ne kadar kaba" dediler, ama siz yalnızca içinizden geleni yaptınız ve mutlusunuz. başkası sizin umrunuzda değil.

"ama ben bu şekilde hiç arkadaş bulamamki" dediniz. işte bu sizin en büyük yanılgınız. çünkü insanlar doğal insanlarla arkadaş olmayı isterler. dikkat ettiysen sınıfın en popüler çocuğunun ağzından hiç küfür düşmüyordu ve sürekli hocalarla şakalaşıyordu. ama sen ve senin gibi olan öteki iki çocuk, arkadaşlarına "kaleminiz var mı?" diye hitap ettiği için hiç arkadaş bulamıyordu. sınıfın en güzel kızları bu popüler çocukla birlikteydi. aslında kızlara hiç iyi davranmıyordu ama nedense kızlar bu çocuğun peşinden ayrılmıyordu.

unutma sosyal fobik kardeşim, başkalarının senin mutluluğunu engellemesine izin verme.

devamını okuyayım »
01.11.2008 20:53