nickolantesla

  • 460
  • 106
  • 36
  • 1
  • bugün

yeni bir giyim akımı olarak kapsül dolap

barack obama, mark zuckerberg, steve jobs, mathilda kahl, christopher nolan, alice gregory ve daha pek çok ünlü/başarılı ismin benimsediği giyim ilkesi.

efendim bu kişiler, bizim toplumumuzdaki medyatik insanların aksine, her gün aynı kıyafeti giymeye dayalı bir akım olan “kapsül dolap” ilkesini uygulamaktadırlar. neden böyle bir yol tercih ettiklerini kendilerinden dinleyelim:

barack obama: “görüyorsunuz, giydiğim takım elbiseler sadece gri ve mavi. karar vermem gereken şeylerin sayısını düşürmeye çalışıyorum. ne yiyeceğim veya ne giyeceğim konusunda düşünüp kararlar almak istemiyorum. çünkü bunlar dışında çok daha önemli kararlar almak zorundayım.”

new york’un ünlü sanat direktör mathilda kahl: “sabah ne giyeceğime karar vermek zorunda olmadığım için, günün devamında stresi çok daha az hissediyorum. bu sayede, bu çok mu resmi? gideceğim yer için bu kıyafet çok mu fazla? elbise çok mu kısa? gibi soruları sorma ihtiyacı duymuyorum.”

facebook’un kurucusu mark zuckerberg: “sabahları alınmayan bir anlamsız karar bile gerçekten önemli şeyler üzerinde verilecek daha iyi kararlara yol açar ve zamandan büyük tasarruf edebilmenize olanak sağlar.”

dünyaca ünlü yönetmen christopher nolan: "uzun süre önce her gün ne giyeceğimi düşünerek boşa enerji harcardım. artık her gün dar siyah pantolon üzerine mavi gömlek ve ceket, altına ise rahat ayakkabılardan oluşan bir giyim tercih ediyorum."

yazar alice gregory: “üniforma fikriyle seçebileceğimiz bir kaç parça kıyafet özellikle açgözlü olmamızı engelliyor. ayrıca insanı çok daha olgun hissettiriyor. resimli kitaplarda fark etmiyoruz ama, hiçbir karakter hikaye bitene kadar kıyafetlerini değiştirmiyor. kendinizi bir üniformaya alıştırmanızın demode bir şey olmadığını anlamamız gerek.”

apple’ın mucidi steve jobs: giyim tarzının ve felsefesinin oluşmasında 80’li yıllarda yaptığı bir japonya gezisinde sony başkanı akio morota’dan aldığı bilgilerin de önemli yer ettiği düşünülen jobs o gezide sony fabrikasındaki çalışanların tek tip kıyafet giydiğini görüp nedenini sorunca morata japonya’da bir dönem yaşanan kıtlık nedeniyle böyle bir çözüm ürettiklerini daha sonra da bunun kurumsal bir kimlik haline geldiğini belirtiyor. ve jobs bu durumun işçilerin ne giymeleri gerektiğini düşünmeyerek işe odaklanmalarını sağladığını öğrenince giyim tarzı hakkında böyle bir stil geliştiriyor. steve jobs, sürekli olarak giydiği siyah renk balıkçı yakalı trikolarıyla ve altına giydiği mavi kot pantolonuyla özdeşleşmiştir…

devamını okuyayım »
23.07.2018 16:19