niketese

  • 3336
  • 26
  • 8
  • 0
  • evvelsi gün

kuraklık acil eylem planı

biliyorsunuz daha şimdiden birçok ilin baraj seviyeleri %20'lere kadar düştü. bırakın kar yağmasını yağmur bile yağmıyor. önümüzdeki birkaç ay içerisinde susuzluğun etkileri ciddi şekilde hissedilmeye başlanacak. devamında da kuraklık, kuraklığa bağlı kıtlık, salgın hastalık, açlık, %500'lere varan enflasyon, iç savaş artık aklınıza ne gelirse...

kısaca kuraklık ile ilgili ulusal seviyede acil olarak bir planın uygulanmaya başlaması lazım. su tüketimini hemen şu dakika ciddi şekilde kontrol altına almak ve azaltmak lazım.

mesela;

- su kullanımına ciddi zam yapılmalı. çünkü boşa harcanan suyun başka türlü önüne geçilemez. zam kademeli olarak yapılabilir. yani belli bir miktarın üstüne çıkıldığında suyun ücreti ciddi artmalı (belki 5, hatta 10 kat). bu iş için turkcell, turktelekom veya vodafone'dan bilgi alınabilir. tarifeyi aşınca nasıl zam geçirdiklerini biliyorsunuz.

- araba, halı yıkama, park, bahçe sulama gibi faaliyetler hemen durdurulmalı. arabalara pis binelim, halılar pis kalsın, parklar bahçeler kurursa kurusun... zaten bu önlemleri almazsak 5 ay sonra gene aynı şey olacak.

- yer altı suyu kullanımı, kuyu suyu kullanımı ciddi takip altına alınmalı. limitler ve kullanım miktarları çok sıkı takip edilmeli. izinsiz kuyu açanlar, mevcut kuyunun derinliğini arttıranlar, kuyu kapasitesinden fazla su çekenler kim varsa gözünün yaşına bakılmamalı ve ocaklarına incir ağacı dikecek kadar ciddi cezalar uygulanmalı.

- mevcut su kaynakları (nehir, göl, baraj, yer altı suyu) en üst düzeyde koruma altına alınmalı. hem suyun kirlenmesi önlenmeli hem de usulüz kullanımı konusunda ciddi tedbirler alınmalı. mesela istanbul için kanal istanbul gibi saçmalıklar falan hemen rafa kalkmalı.

- havuz, hamam, spa, otel, fabrika gibi bol su kullanan yerlerin kendi acil eylem planlarını oluşturması sağlanmalı, su kullanımını azaltmak için önlemler almaları mecburi hale getirilmeli.

- mermerciler ve taş ocakları gibi gözden uzak ama hem çok su kullanan hem de mevcut su kaynaklarının kirlenmesine sebep olan işletmeler için gerekirse faaliyetlerini geçici olarak durdurmaya varana kadar önlemler alınmalı.

- tarımsal sulama, vahşi sulama yerine damla sulama olarak planlanmalı. bu konuda destek, kredi ne varsa her türlü imkan çiftçinin önüne serilmeli.

- inşaatlarda su kullanımı kontrol altına alınmalı, gerekiyorsa inşaat faaliyetleri durdurulmalı.

- ulusal düzeyde ciddi bilinçlendirme kampanyaları başlatılmalı. kamu spotuysa kamu spotu, ev ev gezmekse ev ev gezmek, televizyonda 24 saat yayın yapmaksa 24 saat yayın yapmak, gazete, dergi, sosyal medya hepsini kullanmak... duymayan kalmamalı.

- deniz suyunun ve atıksuyun en azından kullanma veya sulama suyu olarak kullanılabilecek hale gelmesi için acil yatırım yapılmalı ve projelere başlanmalı.

- yağmur sularının depolanması ve betondan akıp gitmesini önleyecek projelerin hayata geçirilmesi gerekli. (her binanın çatısına düşen yağmuru toplayacak düzenek kurması bile zorunlu hale getirilebilir.)

ve bu eylemlere hemen başlanmalı. geç bile kalındı. ve kimin tanıdığı, kimin adamı diye bakılmadan herkese uygulanmalı. bakın işin ucu çok kötü, açlık, kıtlık, salgın hastalık, savaş, kavga, toplu ölümler... ölüleri bile toplu mezarlara koyup üzerlerine kireç dökeceğimiz günler uzak değil. ama ne yazık ki bırakın acil eylem planını ve uygulamasını, konuşulmuyor bile. bakın bu iç koronadan ölen saymaya benzemez... insanlar su için katil olacak... uyanın!

devamını okuyayım »