nikodim fomic

  • 93
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 yıl önce

duncan jones

henüz 2 filmlik küçük bir portföyü var ama bence yönetmen olarak gayet başarılı işler çıkarmış. özellikle moon, bilim kurgudan hoşlanan herkese tavsiyemdir. film insana değişik duyguları yoğun şekilde hissetiriyor (bunaltıyor, merak ettiriyor, kafa karıştırıp şaşırtıyor, hüzünlendiriyor) ve farklı bir atmosfer veriyor (sadece ayda geçtiğinden değil tabi). source code da gayet güzel ama sanki biraz tanıdıkmış gibi geldi.

öte yandan, her iki film de ilginç benzerlikler var. bir formül yaratmış gibi duncan jones, bakalım sonraki filmde de aynı formüle başvuracak mı?

--- spoiler ---
hem moon'da hem de source code'da;

1- ana karakter (sam-stevens), belli güç odaklarınca kullanılıyor, istismar ediliyor. karakterler zeki ve güçlü olsa da yapay yaşamları var, ancak ve tabiki bu durumun farkında değiller. ailleleriyle de sorunları var.

2- bu güç odakları (lunar industries-dr. rutledge), ana karakterin hayatına karşı hiçbir saygı duymuyorlar, yalnızca kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar. gerisini yok sayıyorlar.

3- ana karakterle güç odakları arasında bağlantıyı kuran aracılar var (gerty-goodwin). bu aracılar tarafsız ve hatta daha çok güç odaklarına yakın olsa da, ana karaktere büyük yardımları oluyor.

4- vardır daha illaki ama aklıma gelenler bu kadar. bu kadarı dahi ilginç geldi bana...güzel yine de...öyle işte...

--- spoiler ---

devamını okuyayım »