nikolsun

  • 108
  • 3
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

vodafone net

ah ahh,çok doluyum çok!

2 yıl boyunca vodafone net evde internet hizmeti kullandım. 11.01.2018 tarihi itibari ile taahhüt sona erdi ve aboneliğimi iptal ettirmek için vodafone genel merkezine 0216 556 31 73 ve 0216 556 3177 numaraları üzerinden iptal talep formu doldurup kimlik fotokopimle beraber fax gönderdim.

15 ocakta vodafone genel merkezinden aradığını ve özel müşteri temsilcim olduğunu söyleyen bir bayan aradı ve aboneliğimi iptal etmeyip 10 ay süreliğine dondurmam karşılığında ,bu 10 aylık süre içerisinde tekrar aboneliğime devam etmek istemem durumunda ayda 29 tl ye aynı hizmeti taahhüt süz bir şekilde istediğim kadar kullanabileceğimi vadetti. olaylar bundan sonra başladı.

ben vodafone internetimim dondurduktan sonra türk telekom dan internet ve tivibu hizmeti satın aldım. 10 gün kullandıktan sonra hizmetten memnun kalmadım ve madem vodafone bana böyle bir teklifte bulunmuştu bende türk telekom aboneliğimi iptal ettirip vodafıne aboneliğimi başlatayım dedim. türk telekom iptal işlemlerimi başlattıktan sonra 2 hafta boyunca değişik zamanlarda 0850 542 0542 numarası üzerinden vodafone müşteri hizmetleri personelleri ile görüştüm. görüştüğüm temsilciler vadeliden aboneliğin başlatılması için kayıt oluşturalım sizi genel merkezden aramaları lazım dedi. ve bu şekilde 20 gün boyunca internetsiz bekledikten sonra (13.02.2018) saat 13:25 te 0850 542 55 42 numarasından nesrin adında bir müşteri temsilcisi aradı ve ilgili şikayetime istinaden ses kayıtlarının dinlendiğini söyledi. ses kayıtlarından haklılığımı söyleyip fakat bana vadeliden şekilde bir kampanyalarının olmadığını söyleyip bu şartlarda aboneliğimin başlatılamayacağını söyledi. 15 ocak'ta arayan müşteri temsilcisinin yanlış bilgi paylaştığını söyleyip yapacak bir şey yok dedi. ben bu vadeliden abonelik davamına istinaden yeni başlatmış olduğum türk telekom evde internet ve tivibu aboneliğimi iptal ettirdim ve 416 tl cayma bedeli çıktı ve bana böyle bir abonelik başlatamıyoruz deyip kenara çekildi vodafone. bu süre zarfında vodafone dan çözüm adına dönüş bekledim, şikayet kayıtları oluşturmaya devam ettim, btk üzerinden şikayet kaydı oluşturdum ama hiçbir dönüş alamadım. müşteri temsilcisinin hatasını bana mal ettiler.
internetim dondurulmuş bir şekilde beklerken ben tekrar iptal işlemleri tamamlanması için iptal talep formu faxladım vodafona. bu defa bana internetiniz donuk şelikde iken(pasifken) abonelik iptal işlemi gerçekleştiremeyeceklerini söylediler, eğer aboneliği tamamen iptal ettirmek istiyorsam önce aktifleştirmem gerektiğini ve akabinde tekrar fax göndermem gerektiğini söylediler. bende tamam deyip interneti aktifleştirdim. (bu sırada başka adrese taşındım) yani 11 ocak 2018 itibari ile vodafone interneti hiç ama hiç kullanamadım. 02.04.2018 tarihinde tekrar iptal talep formunu gönderdim ve 04.04.2018 tarihinde yine vodafone genel merkezinde 0850 542 00 00 numarasından murat isminde biri aradı. (saat 15:00) bana tekrar yeni bir teklifte bulundu. teklif şu idi 16 mb hız,60 gb akn (2 yıl boyunca kullanmış olduğum tarife) ve taahhütsüz şekilde ilk 3 ay 29 tl sonraki aylar 49 tl diye. ben kendisine adres değişikliğimin olduğunu söyledim ve yeni adresinizin altyapısını kontrol edelim dedi ve herhangi bir sıkıntı yok 16 mb ve 60 gb akn li şekilde kullanacaksınız dedi. taşıtma işlemi için ise 100 tl faturanıza yansıyacak dedi ben itiraz edince 50 tl dedi ve bende kabul ettim. taşıtma işlemi en geç 7 gün içerisinde gerçekleşir dedi ve görüşmeyi sonlandırdı.
sonra ben internetim aktifleşecek diye beklerken arayan soran olmadı.
10.04.2018 tarihinde ben tekrar müşteri hizmetlerini arayıp durumla ilgili bilgi almak istedim ve bir şok daha! karşıdaki temsilci herhangi bir taşıtma işlemi başlatılmadığını, ve tarafıma tanımlanan kampanyanın 8 mb. 50 gb akn li paket olduğunu söyledi ve ilk üç ay 29 tl diye bir fiyat ta görüntüleyemediğini söyledi.
yani özetle vodafone 4 ay boyunca bana sürekli yalanlar söyleyip oyaladı. 4 ay boyunca bu belirsizlikten ötürü evimde internetsiz kaldım. günde ortalama 1 saatten yaklaşık 120 saat telefon görüşmesi yapmak zorunda kaldım. maddi manevi zararlarım oldu. bu konudan ötürü eşimle defalarca tartıştım. çok ciddi psikolojik travmalar yaşattı bana. ruh sağlığım bozuldu. gün içerisindeki aramalar ve görüşmeler yüzünden işime konsantre olamadım ve iş yerimdeki yöneticilerimle sorun yaşadım.
bu firma böyle bir firma işte dostlar,uzak durun!!

devamını okuyayım »