no country for old men

  • 1413
  • 38
  • 11
  • 0
  • dün

halka pompalanan osmanlı aşkının nedeni

bilmediğim neden ama bazı düşünceler ileri sürülebilir. her şey sanırım akp hükümetleri ile başladı. ahmet davutoğlu' nun çocuksu hayalleri ile doruğa çıktı. halkta da osmanlı tuğraları, osmanlı ekmek fırını... vs gibi son derece sığ bir biçim aldı. fetullah ve avanesi gaztelerde, tv.lerde konuyu pompaladı, kıytırık tarihçiler 'geri gel osmanlı' tadında kitaplar çıkardı. köprülere, binalara padişah isimleri verildi. küçük anadolu şehilerinde temsiller yapıldı, abdülhamit günleri düzenlendi. osmalıca diye bir dil uyduruldu ve buna anadilimiz denildi. kurslar patladı. cumhuriyet'e reklam arası denildi. fesli bir çatlağa tv'lerde program yaptırıldı. cumhuriyeti kuran iradeye ayyaş denilip küfredildi. vs vs vs...
öncelikle osmanlı kavramı da muğlak. osmanlı padişahları mı kastediliyor, osmanlı tebaası halklar mı? ki aralarında sırplar da vardı, araplar da, arnavutlar da.ilginin entelektüel bir karşılığı var mı. hayır! halkımızın kafasında asrı saadeti yaşamış bir osmanlı var ve bunun gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi yok.

peki nedir bu güruhun osmanlı özlemi? ben esasında geleceğe dair umutsuz insanların geçmişe sığındığını düşünüyorum. ortada bir başarı olmayınca geçmişin hayali başarıları imdada yetişiyor olmalı. oysa osmanlının son üç yüz yılı da hezimetlerle dolu. padişahlar o kadar da dindar değil. içkicisi, ayyaşı, delirmişi var. ırzına geçilen padişah var. yani aslında tarihimiz diğer toplumlarınki kadar kanlı ve karanlık.

akp hükümetleri topluma bir motif sunamadı. entelektüel birikimleri sıfır islamcılar işi götüremedi. halka bir ufuk, bir yol açamadılar. ben şahsen o yüzden tarihe dönüldüğü fikrindeyim.

devamını okuyayım »
02.02.2017 18:43