no christ requires

  • azimli
  • anadolu çocuğu (303)
  • 1118
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

tostçu erol

kimsenin kaşının, gözünün ya da tostunun uğruna gaziantep'e gittiği yok.

türkiye'de belli seviyedeki youtuber'larin 99%'u iki network'e ait: mediakraft ve sokak roportajlari'nin da sahibi olan turkey video network.

tvn belli ki son iki hafta icerisinde tostçu erol'u da aralarina katmış. bu nedenle youtube açılış sayfanız her gün birbirinden farklı youtuber'ın gaziantep'e tostçu erol'a gittik videosuyla dolu.

bu ağır pr çalışması sebebiyle de son iki haftada 50 bin aboneden 200 bin'e ulaşmış durumda.

aynı tost, aynı video, farklı youtuber'lar. bir kanalda gören ertesi gün de ben gideyim, aynı videoyu bir de ben çekeyim diyor mu sanıyorsunuz?

---

edit: çok fazla mesaj geldi, bu networkler nedir, ne işe yarar, bu youtuber'lar napiyor ki bu network ile? diye. açıklama gereği duydum.

turkey video network, bu youtuber'lari bunyesinde toplayip, onlari normal sartlarda ulasamayacaklari buyuk markalarla ***** bulusturarak videolarina reklam aliyor ya da bu youtuber'larin takipçi kitlesi doğrultusunda nihai amacı reklam olan çeşitli projeler yaratiyor (ornegin sokakroportajlari çaykur için rize'de soru soruyor, orkun ışıtmak murat boz ile video yapıyor, makyaj kanalı olan bir kişi, kadınlara yönelik bir ürün tanıtıyor ya da ürün yerleştirmesi yapılıyor).

tvn'nin kurucusu zaten sektörün içinden gelen, türkiye'nin en büyük gsm şirketininin pazarlama departmanında etkinliklerden sorumlu bir pozisyonda. dolayısıyla bir sürü büyük firmayı zaten tanıyor, bağlayabiliyor.

bu tür bir işbirliğinden tarafların çıkarı şu oluyor:

tvn:

- elinin altında milyonlarca ergene ya da kadına ulaşabileceği bir kaynak oluyor. bu kaynağı ilgili sektörlerden büyük markalara pazarlayarak reklam geliri elde ediyor. youtuber'lara da koklatıyor tabi ki.

- bu youtber'lari birbirinin videosunda oynatarak izlenme ve takipçi sayılarını hızlıca arttırabiliyor (orkun ışıtmak, ruhi çenet videosuna zevkine çıkmıyor ya da bir sabah uyanıp da bugün arayayım da onla bir video yapalım demiyor).

- çeşitli etkinlikler düzenleyerek youtuber'lari ergenlerle buluşturup, o etkinliklere de markalardan sponsorluk ve reklam alabiliyorlar.

youtuber'lar:

- türkiye'de youtube'dan adsense ile reklam geliri izlenme sayısında oranla çok çok düşük olduğundan, esas parayı ancak dışarıdan reklam alarak, ürün tanıtarak vs. kazanabiliyorlar. normal şartlarda sıradan bir ergenin bu markalara ulaşma imkanı yok gibi bir şey. tvn sayesinde bu markalardan reklam alabiliyorlar, çeşitli projelerde yer alabiliyorlar (yoksa murat boz'un orkun ışıtmak'la ne işi olur allah aşkına ya da orkun ışıtmak'ın film galasına şaka yapacağım bahanesiyle gidebilmesi mümkün olabilir mi?)

- tvn'in kendilerine sağladığı ekipman ve ofisi kullanıyorlar (örneğin polina chursanova bir videosunda evet ofise geldik, merve * de burada diyor. hangi ofise geldiğini sanıyorsunuz 18 yaşında bir ergenin?)

iki taraf için de win win bir durum.

---

tvn'de olan bazı youtuber'lar

orkun ışıtmak
ruhi çenet
ekin kollama
muratabigf
genç ve fit
can'la erkek kanalı
sokak roportajları *
carviser
urasla pratik bilgiler
keyifli adamlar
biz evde yokuz
etki tepki
tonguç akademi
kafeinsiz
sosyal deney
puck tv
teknolojiden anlamayan adam
nefis yemek tarifleri
makyaj mi dedin

devamını okuyayım »