nobody inc

  • şekerpare (677)
  • 771
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

avatar the legend of korra

final bölümünü yeni izledim. diziyi izlediğim süre boyunca yazmak istediğim bir sürü şey geldi aklıma ama bitmesini bekledim. değinmek istediğim bir sürü konu var ancak önce kafamı toplamam lazım. daha sonra uzun uzun bir inceleme yazacağım. korra'nın hikayesinin çok büyük bir potansiyeli vardı, çok daha başarılı işlenebilirdi. yine de olduğu haliyle de kendini bana sevdirmeyi başarmış bir seri oldu.

bu entry'nin amacı ise herkesin bir fikir beyan etme gereği duyduğu o meşhur son sahneyi tartışmak. bundan sonrası spoilerlı. demedi demeyin.

diziyi izlerken korra'yı kendime çok benzetiyordum zaten. sorumluluklarının baskısını üzerinde çok fazla hisseden; bu yüzden de başarısız olmaktan, yetememekten korkan bir gençti korra. çoğunlukla kendine olan bu güvensizliğini öfkelenerek dışarı vuran bir yapısı vardı. bunlar hep benim de kendimde görüp yenmeye çalıştığım şeyler, dolayısıyla istemeden çok özdeşleştirdim kendimi belki de.

son sahne ise bambaşka vurdu beni. asami ve korra yan yana oturup seyahate çıkmaktan bahsederken bana ilk kez duygusal olarak bağlandığım kadınla olan ilişkimi hatırlattılar. birlikte çimenlere uzanıp dünyayı gezme planlarımızdan bahsedişimizi hatırladım. el ele yaptığımız yürüyüşleri hatırladım. onunlayken kendimi nasıl daha cesur ve özgür hissettiğimi hatırladım. daha sonra arkadaşlığımızı devam ettirdiğimizde o zamanki erkek arkadaşlarımızla ilgili dertleşmelerimizi hatırladım.

yani uzun lafın kısası izleyen bir çok kişiye saçma, olanaksız veya gereksiz gelen korra-asami ilişkisi var arkadaşlar. yaşadım biliyorum. "o ne biçim sahneydi öyle, oldu mu şimdi mako'dan sonra"cılar, "benim lgbt bireylerle bir alıp veremediğim yok aslında da"cılar lütfen biraz da bunun aslında benim gibi insanlara, lgbti bireylere gerçekten ne ifade ettiğini anlamaya çalışın. belki o zaman, meselenin sadece bir görünürlük çabası olmadığını, o öpüşmesiz, sadece el ele tutuşmadan ibaret kısacık sahnenin aslında çok daha içte bir yerlere dokunduğunu görebilirsiniz.

devamını okuyayım »
23.12.2014 20:51