nomen nescio

  • 127
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 yıl önce

1 mayıs 2009 polis vahşeti

radikal'e yeniden konu olmus vahset. kayitlarda gozaltina alindigi bilgisi bulunmayan naciye kaplan, saglik raporu ve gozaltina alinirken cekilmis fotograflariyla savciliga sikayet dilekcesi vermis. sorumlu polislerin bir kisminin teshisi yapilmis. haberden alintilar soyle:

"1 mayıs gösterileri sırasında gözaltına alınıp emniyet'te dövüldüğü inkar edilen naciye kaplan kanıt olarak gazetelerde yayınlanan fotoğrafları ve sağlık raporunu gösterdi

...

iddiaya göre gözaltına alınan bir diğer kişi 22 yaşındaki naciye kaplan’dı. kaplan, 8 mayıs’ta verdiği ifadesine kanıt olarak gazetelerde yayımlanan bir fotoğrafını sunuyordu. fotoğrafa göre kaplan, koluna girmiş, biri maskeli iki polisçe götürülüyordu. kaplan, fotoğraf öncesi ve sonrasını şöyle anlattı:
“sokağın iki tarafında yüzleri maskeli 10’dan fazla polis sıkıştırdı. gazetede, yüzü belirgin halde görünen şahıs ve diğerleri bana ve iki kişiye cop ve tekmeyle vurdular. yüzü maskeli polis arkamdan tekme atıyordu. çelme takıp yere düşürdü, vurmaya devam etti. başıma vurdular, kasklarıyla, ayaklarıyla bastılar. “kaç kişinin altına yatıyorsun? anan mı sizi pazarlıyor? kimler sizi s...? biz de depoya götürelim, s...! baban mı seni hamile bıraktı?” dediler. beyoğlu emniyeti’ne saçımdan sürükleyerek soktular. tutanak istedik, ‘dayaktan doymadınız mı, tutmuyorum, çıkın gidin’ dediler.”
22 yaşındaki kaplan’ın sağlık raporunda ise boyun hareketlerinde kısıtlılık, sol meme altında ağrı, her iki bacakta, sol diz kapağı ve baldırında morluk, sağ bileğinde şişlik, sol şakağında morluk saptandı. kaplan, raporla birlikte 8 mayıs’ta şikâyette bulundu. iki dosya 13 mayıs’ta birleştirildi. aladağ’ın kanıtı kamera kaydı, kaplan’ınki gazete kupürleriydi.

komiser: yakalayıp teslim ettik
soruşturma kapsamında 1 mayıs’ta o bölgede görev yapan polislerin listesi üzerinden teşhis yapıldı. bayrampaşa çevik kuvvet şubesi’nde komiser yardımcısı olan n.m.d., bu şubede polis olarak görev yapan v.t. ile beyoğlu emniyeti’nde görevli a.a. ve k.g. teşhis edildi. d. ifadesinde, “yüzü açık fotoğrafı gözüken kişi benim. görüntü çekildikten sonra bayanı başka ekibe teslim ettim. sonra olanları bilemem” dedi.
bu ifadeye, kamera kaydına ve gazete fotoğraflarına göre gözaltına alındıkları anlaşılan aladağ ve kaplan’a ilişkin gözaltı kaydı bulunmadığı ve yakalama tutanağı da tutulmadığı ortaya çıktı. böylece bu kanıtlar, ‘kayıt dışı gözaltının’ kaydı ve kanıtı oldu."

http://www.radikal.com.tr/…01.06.2009&categoryid=77

"seni kimler sikti, baban mi sikti, anan mi pazarliyor, biz de sikelim mi?" diyerek dovdugu kadin hakkinda "bayani sonra baska ekibe teslim ettim, ben bilmiyorum" seklinde ifade veren emniyet mensuplarina saygi ve sevgilerimi yolluyorum. onlar sokaklardayken kendimi daha guvende hissediyorum.

devamını okuyayım »
01.06.2009 11:58