novatago

  • 88
  • 8
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

tekke ve zaviyelerin kapatılması

tevhid-i tedrisat yani eğitimin birleştirilmesi kanunu ile birlikte çıkarılmış, olması gereken bir uygulama idi çünki tekke ve zaviyelerde bir modern devlete yakışmayacak tarzda birbirinden bağımsız olarak ve birbiriyle alakası olmayan ilimler öğretiliyordu daha doğru söylemek gerekirse farklı tarikatların farklı kollarının farklı şey veya halifelerinin vb. öğretiminde genel olarak islami bilgiler çoğunlukla da bağnaz bir şekilde öğretiliyordu yani kısacası her kafadan bir ses çıkıyordu.

ankara'nın amacı bir milli eğitim sistemi kurmak ve halkı cehaletten kurtarmaktı ama anadolunun taşrasında bir köydeki bilmem ne şeyhinin tekkesinin kapatılması, halk nazarında ;" allah allah diye zikir çekmek yasaklanıyor , kuran-ı kerim öğretmek yasaklanıyor" şeklinde algılandı ve maalesef yapılan uygulamalar da halkın bu söylemlerini destekler nitelikteydi.

bence olması gereken aynen şimdi uygulandığı gibi, bir milli eğitim sistemi ve bu eğitim ve öğretimin tek bir mecradan yönetilmesidir çünki tekke ve zaviyeler illegal olarak yapılarını devam ettiriyorar ama tedrisatları aynen eskisi gibi devam ediyor yani tekke ve zaviye adı altında yobazlık ve bağnazlık öğretisi halen geçerliliğini koruyor, mesela en basitinden bir örnek vermek gerekirse, yıl olmuş 2018 ama tv ekranlarına bile çıkabilen, hemen hemen herkesin yakından tanıdığı, cübbeli ahmet hoca isimli şahıs; "nasa'nın uzaya çıkmasına gerek yok, bana sorsun ben ne olduğunu söylerim" diyebiliyor.

son olarak; "en hakiki mürşid, ilimdir, fen'dir" sözüne katılmamak elde değil, aradan 90 yıl geçmesine rağmen haklılık payını koruyor.

devamını okuyayım »
15.01.2018 21:30