nuclear kisses

  • 81
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

feminizm herkes içindir

" üstelik feminizm hakkında ne kadar çok şey öğrenirlerse o kadar korkmazlar feminizmden; çünkü feminist hareket, erkekler için de ataerkinin köleliğinden kurtuluş umudunu barındırır."

http://feminizmuzerine.tumblr.com/…-içindir-tutkulu

linki açmaya üşenecekler için alıntı:

"giriş bölümünde, feminizmle ilgili önyargılara değiniyor: “feministler, beyaz erkeklere dünyayı zehir ediyor. feministler, tanrı’ya ve doğaya karşı geliyorlar. tüm feministler lezbiyen. (bu cümle vasıtasıyla, bu insanların, zihinlerinde tüm feministleri “kadın” olarak tasvir ettikleri sonucuna da varabiliriz.) feministler, erkeklerden nefret ediyorlar.”

bell hooks bu önyargıları işittiğinde, onların hangi feminist kitap ve dergileri okuduğunu sorguladığını söylüyor. siz de bilirsiniz ki, aldığı yanıt “hiç” oluyor.

burada, sayfa editörlerimizden birinin kullandığı yöntemi uygulamayı düşündüğünü belirtiyor, hooks. diyor ki “ne zaman böyle bir karşılaşma yaşasam, oradan ayrıldığımda keşke elimde küçük bir kitap olsa da, buyurun bu kitabı okuyun, size feminizmin ne olduğunu, hareketin ne ile ilgili olduğunu anlatacaktır diyebilsem diye geçiriyorum aklımdan.”

elinde kısa ve açık, okuması ve anlaması kolay bir kitap olsun istiyor. öyle bir kitap olsun ki, zorlayıcı terimler içermesin, akademik bir dilde yazılmış olmasın.

sonra ne mi yapıyor? bu kitabı kendisi yazıyor."

http://www.birazoku.com/…utkulu-politika-bell-hooks

devamını okuyayım »