nugnug

  • 1417
  • 11
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

ilker küçükparlak

emrah temizkan'ın kendisiyle yaptığı görüşmede durumu kısmen özetliyor.

empati: "insan doğası gereği empati yapmaya meyilli. 'şimdi empati yapalım' deniyor ya. insan doğası gereği onu yapıyor zaten. üst üste trajedilerde insanlar kendini empatiden korumaya çalışıyor."

genel bakış: "o öfkeyi bir yere yöneltme durumunun sonucu bu. bir çeşit izolasyon. 'herkes kendi yağında kavrulsun, ben gemimi yürütürüm' düşüncesi. kutuplaşamıyor derken bundan bahsediyordum, atomize olmuş ve herkesin kendini kurtarmaya çalıştığı bir toplum.

sıkça başıma gelen fakat artık katlanamadığım durum: "mesela tophane’deki sanat galerileriyle ilgili durum çok üzücü. bu durumun şöyle de bir sıkıntısı var; ülkede öyle iller var ki taş üstünde taş kalmamış. sokağa çıkma yasağı var ama ortada sokak yok. böyleyken 'vay sanat galerimiz, radiohead etkinliğimize de izin vermiyorlar' diye bir itiraz ilk başta şımarıkça gelebiliyor ama burada o ikisinin çok farkı olduğunu düşünmüyorum. 'böyle düşünmüyorsan evini başına yıkarım' ile 'ilerici, batılı vs. değerlere sahipsen kırar dökerim' arasında şiddetin hacmi olarak büyük fark var ama şiddetin meşrulaşması açısından aynı yerde."

devamını okuyayım »