nuhun gemisinde asure tarifi alan hayvan

  • 1686
  • 82
  • 6
  • 0
  • dün

15 temmuz 2016 tsk darbe girişimi gariplikleri

açılın olayı özetleyelim. şimdiden uzaktan beton bloğu gibi gözüken entrylerden biri olacağı için özür dilerim.

katman katman sarılmış, adeta yoğurt olması için mayalanmaya bırakılmış bir sıcak süt, adeta photoshop'ta layerlar altında ışıldatılan bir düğün fotoğrafı olan olay.

sırayla başlayalım, evet 17 temmuz 2016 bütün teorilerin mantıklı gelmesi durumundaysanız haklısınız, çünkü think-tank'ler aynen böyle uygulanır üzerimizde. daha kafa kesildi mi kesilmedi mi, eski tarihli haberin orijinali mi değil mi anlayamıyor veyahut çift üslü denklemleri çözemiyorsanız yazının gerisi size göre değil, dönünüz.

1- tiyatro diyenlerin argümanları.
hatta öyle bir tiyatro dendi ki şunları öğrendik:
--- spoiler ---
https://twitter.com/…tusu/status/754310743605075968
--- spoiler ---

tamam mı buraya kadar?

devamını getireyim, if else formatında eğer trt devlete ait ise, devlet partileşti ise, trt; partili. diyelim tiyatroya uyumlu trt tamam da, neden cnn? cnn amerika'da hangi eğilimin uzantı ve tedarikçisi? hillary ve demokratların. hillary'nin kampanyasının fonlandığı belirlenen -belirlenen kelimesi önemli*- en büyük destekçileri nereden? arap körfezi sermayesinden.

peki 2010's demokratları nedir? obama daha geçen gün neden örneğine rastlanmaz şekilde mr.president olarak bir sonraki başkan adaylarından birinin seçilmesi adına kampanyalara başladı? oha yani hani taraf yoktu.

(bkz: #48680389)

okuduğunuz üzere soft power yanlısı olan obama-hillary ikilisi, ortadoğu'da süregelen destabilizasyonu devam ettirmeye gayret eder halde muhalifleri destekler politikadadır. hala öyledir ancak ortam artık bir ılıklaşma, ılıma, yumoşa bandırılmış lider adaylarına dönmektedir. burada arapların erdoğan'ı bir açıdan kendilerine benzer bulduklarından sempati barındırdığını, sermayedarlığı tekelinde tutan körfez prenslerinin hillary'e borç olarak takılan fonları sayesinde erdoğan'ın tercih edilme, pazarlık yapma ve diretme gücünün de kuvvetli olduğunu söyleyelim.

2- evet gülenciler (aka: paralel) darbe denedi.

aslında amerika'nın iki kolunda da tasarlanan şey erdoğan'ın devrileceği idi, çünkü erdoğan'ın israil politikası da rahatsız ediyordu (mavileri) ve rus uçağının düşürülmesi de rahatsız ediyordu (kırmızıları, evet kırmızıları, inanılmaz değil mi, öyle çünkü bu amerika için de bambaşka bir seçim sürecidir. trump putin'in desteğini almıştır açıkça) ve üzerinde anlaşılacak yegane şey tarihleme idi.

bakın ağzından kim ne kaçırmış zamanında:
--- spoiler ---
https://twitter.com/…wh4r/status/754279453874880513
--- spoiler ---

gel gelelim gidişatı anlayınca tüm politikalarından apar-topar vazgeçen erdoğan, önce ekonomik olarak çifte mengeneden kurtulmak adına -ki kendi sözüdür, tarihte lanetle anılmak istemem minvalli bir beyan- uganda cumhurbaşkanı'nın koltuğundan aşağıda oturtularak iğdiş edildi, daha sonra teker teker israil-kıbrıs doğalgaz hattı antlaşması amacı ile israil ile dostluk&normalleşme sürecini açıkladı, rusya ile özür mektubu silsilesi akabinde halen tam normalleşmemiş vefakat azalan bir gerilim seansına angaje oldu. ekonomik veriler bunun bir yarısı iken, diğer yarısı amerika'ya girişin iki kolu olan kırmızı-mavi hatta ait kapıların üzerinde ''israil-rusya'' yazıyor olması diğer yarısı idi. daha önce ''israil-almanya'' yazan kapılarda almanya tabelası değiştirildi ve oyun dışı kaldı birleşik krallık'ın brexit'i ile eu'nun ekonomik yükü alman omuzlarına bindirilerek.

bu yeni ve ansızın başlayan 'dost ülkeleri arttırma' politikası nedeni ile -ki çok ilginçtir, eski tabir ile cihanda sulh da denebilir- yeniden kaderi hakkında karar alınan erdoğan'ın emirlere hazır bir varlığında mı, yoksa yokluğunda mı daha kullanışlı olacağı değerlendirildi. bu nedenle devirmek için hazırlanan diğer etmenler -ordu/yargı/emniyet/cemaat- yapılanmalarının da kaderi tayin ediliyor olacaktı. hulusi akar'dan darbe onayının aldığı konuşulsa da, tarihin ayarlanamaması oyalanma endişesini su üstüne çıkarttı.

evet geçtiğimiz gün ilk atılımı ''yaş kararları'' nedeni ile zamanı daha kısıtlı olan cemaat mensupları yapmak zorunda kalırken ''beklenenden önce'' durumu ile yine de destek alacağını umdu. gel gelelim yukarıda bahsettik ya, kırmızılar -lider bazında- tarihinde olmayan bir şekilde putin'e yaklaşırken erdoğansızlığı, maviler de erdoğan'lı bir orta doğuyu tercih etti. bunun altında trump'ın ve yeni düzenin ışid-islam-etnisite politikalarından söz etmek elzemdir bir başka yazıya kalsın.

erdoğan, yukarıda bahsettiğimiz gibi ''cihanda sulh'' politikasına geçmiş iken geçtiğimiz gece kendisine operasyon yapanların adı ''yurtta sulh'' komitesi olarak duyuruldu. evet, biliyorum, farkındayım.

kafanız karıştıysa dinlendirmek için bir hikaye anlatayım, hani spartacus dizisi vardı, orada spartacus'u kovalayan arayan romalı generalin bir karısı vardı kocasıyla sorunlar yaşayan, kocasından nefret eden, hamile sarışın. bu, kocası tarafından genç bir kız ile aldatılıyordu hani, sonra sarı, kıza kocasının onun abisini öldürdüğünü söylemişti, genç kız da kocasına kin duyup sevişme tuzağı ile tam adamı katledecekken, sarışın hamile kızın gırtlağını kesip kocasını kurtarmış görünüp makamını pekiştirmişti.

işte cemaatin durumu tam o genç kızdır. mavi demokratların durumu hamile sarışındır, erdoğan'ın durumu da her şeyden habersiz generalliktir.

burada bir el daha devreye girmişti, bunca zamana kadar erdoğan ile sıkı bir pazarlık ve koz olarak hukuk kılıcını kafa üstünde sallayan doğu perinçek. evet, doğu perinçek. zaten bir perinçek'ten bir dilipak'tan bir şey duymazsınız, başınıza gelir.bir tane daha var öyle olan ama isim vermeyeyim. beyaz bıyıklı çandaroğulları diyip geçeyim. yoksa altanların da, ılıcak ve dündar'ların da son kullanım tarihi bitmiştir. başka da medya dediğiniz vitrin süsüdür, ''sadece soruyorum''cu mahalle seyyarları ve ''izmir'de biz postal'a boyoz deriz''ciler, tarafı önemsiz. perinçek diyorduk;

dün itibariyle darbe konuşulurken bir şey daha oldu pek aynı etkiyi yaratmadı. yargı mensuplarından binlercesi askıya alındı. anında yargılarım diyen perinçek tayfası da araya katıldı mı duman dağılınca ortaya çıkacak. eğer spartacus'un o bölümü tekrar oynatıldıysa çok gülerim üzerlerinde.

3- darbeyi halk önledi evet.

bu kısa bak. hani daha önce ırak işgalinde görmüştük, pkk da zaman zaman yapardı, lanetler okurduk. hatırla, neydi o yaptıklarının adı:

(bkz: canlı kalkan)
menfaatleri olanlar hariç, suistimale açık idraklere aşırı doz din telkini tüm minarelerden yapılınca akın akın canlı kalkan zırhı oluştu. ancak bunu lanetlemiyoruz, ''demokrasi bayramı(!)'' deniyor bu sefer. evet, biliyorum, farkındayım.

öyle veya böyle oradaki insanlar tankın önünde duracak cesaret ve fedakarlığa sahiptiler, vatan sevgileri tartışılmazdır ve ölenler şehittirler, helal olsun.

4- halkı galeyana getirerek iç savaş çıkartmak istediler argümanı.

2016 amerikan demokratları politikalarına hoş geldiniz. daha bu ne ki, daha bunun yöntemleri üzerinde tartışılıyor. türkiye, bilinçli nüfusu oran olarak eritilerek mi, yoksa topyekün kan banyosundan geçirilerek mi tamamıyla köpekleştirilecek adı altında. bu açıdan iki kol da pek çok gerekçeye sahip. coğrafya bilginiz burada etkili hale gelmeli. nahcivan nedir, neden satın alınmıştır, iran-rusya dostaneliği nereden köken almaktadır, mikro milliyetçi silahlı etnik örgütler neden marksist-leninist olarak tanımlar kendini bunlar hep konuşulması gereken şeyler kırmızılar adına artık. maviler adına ise, arap sermayesi nereye kadar canlılığını sürdürür, açılım-bahar nedir, arapsızlaştırma politikası neresi içindir, ne içindir, amerikan ekonomisinde bir oranda sermayedar araplara aranacak yer nerede bulunmuştur bunların da cevabının verilmesi gerekiyor maviler adına.

5- fox news ile cnn'in zıtlığına, yayın politikalarının taraflarını başından beri mavi-kırmızı hattında demirbaş olarak yer aldığını bilirseniz, cnn hala clinton adına sabitken, fox'un trump adına o kadar da destekçiliğe yanaşmaması gibi garip bir dönemden de haberdarsanız, bu operasyonun neden cnn'de olup a haber gibi hükümet kanadına ait kanallarda yer almadığını anlarsınız. tgrt de teslim olmuştu arada kaynadı galiba, aklıma geldi voa, yani voice of america ie yayın yapardı tgrt, hala yapıyor mu? bakmak lazım.;) *

-ilginç tarafı ''dezenformasyon'' denerek ortaya atılan o kafa kesmeli haber de cnn linki* ama ''aha bak aslı buymuş'' diye kıyaslayacak bir görseli kaldırılmış/koyulmamış. tam ''istediğine inan'' durumuna müsait bir link-

ha, bundan sonra ne olur? birincisi north remembers arkadaşlar. kuzey unutmaz, ayı unutmaz, rusya unutmaz. bu açıdan stabil kalır orası, lakin aktive olması için amerika'da trump'ın seçilmesi gerekiyor. siz o zaman seyreyleyin tekrar nasıl bir spin atacak dış politikamız.

yalnız gözle görülür şekilde bir women rising durumu gözlemleniyor dünya genelinde, görmeyen merceğini değiştirsin, o nedenle hillary geliyor ise, ya uzun bir şeyi hadım ederler öyle kullanırlar, ya da yerine bir hanım geçirirler, onun da adında ak bir şey geçer.

02.08.2016 editi: bunu buradan çalıp kendi fikriymiş gibi başından sonuna anlatan tv yorumcusu, insan en azından kaynak olarak gösterir, abv.

devamını okuyayım »
17.07.2016 06:47