nundu

  • azimli
  • kofti anarşist (194)
  • 1050
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

lionel messi

pardon ama gelmiş geçmiş en iyi futbolcudur. maradona'yı yaşmdan dolayı kaçırdım ama hakkında çok belgesel izledim, eski dünya kupalarını çok araştıran biriyim, futbol tarihine de ilgiliyimdir ve diyorum ki messi maradona'dan daha iyi futbolcudur. daha efsane midir onu bilemem çünkü maradona'nın popüleritesinin nedeni çok iyi futbolcu olması değil efsane olması, yani saha dışındaki hal ve hareketleriyle de dönemi etkilemesi. hatta socrates dergisi'nin ilk sayısında bunla ilgili bölüm vardı okuyanlar ne demek istediğimi anlar. maradona evet çok büyük futbolcuydu ve saha dışında bir efsane ve liderdi ama futbolculuğu messi kadar iyi değildi.

zidane'a gelirsek onu daha fazla izleyebildim. zidane çok zeki bir futbolcu. belki de en zekilerden biri ve yeteneği de gayet iyi ama bence messi'den bir tık aşağıda. messi gerek oyun tarzı, gerek gol ve bence özellikle asist sayısı aynı zamanda da oynarken gözlerinin içinin gülmesiyle zidane'dan daha iyidir.

gerçek ronaldo ise çok iyi bir forvettir, santrafor olarak belki de tarihin en iyilerindendir ama messi sadece bir forvet değil yeri geldiğinde orta sahanın gerisinden pozisyon başlatıp sonunda gol atan birisi.

ronaldinho'da düşüncelerim biraz karışık. ızlemesi çok zevkli evet ama futbolu ciddiye almıyormuş gibi bir havası var ve pek istikrarlı değil. aynı zamanda oldukça şovmen ve kişisel olarak o tarz futbolculardan pek haz etmiyorum.

cristiano ronaldo ise fiziksel ve mental olarak çok üst düzey ama yetenek olarak bu üstte yazdıklarımdan geride bir futbolcu. tabi yeteneksiz anlamı çıkmıyor buradan ama bugün messi'nin attığı aşırtma golünü rahat rahat atamaz.

benim için sıralama yaklaşık şöyle oludu
1 messi
2 zidane
3 maradona
4 brezilyalı ronaldo
5 c ronaldo

devamını okuyayım »