nuristayn

  • 1620
  • 8
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

türk doktorla avrupalı doktor arasındaki farklar

türkiye'de doktorlar hem hastayla hem de hasta yakınıyla uğraşırlar. 36 saat aralıksız nöbet tuttukları zamanlar da olmuştur.

"bir otobüs şoförü, hakkı olarak 4 saatten fazla aralıksız araba süremezken, bir hekimin aralıksız 36 saat çalışması, çalıştırılmaya mecbur kılınmasını kim anlayabilir?" demiş abbas güçlü.

eski bir yazı ama hekimlerin durumunu anlamanız açısından faydalı olabilir. özellikle onlara karşı önyargılı olanlar için ekliyorum. kronik işkence

avrupa'da doktorlar insani şartlarda çalışırlar.

bu da amerika’da doktorlar…

"amerika’da doktorlar, mecburi hizmet yapmazlar, nerede isterlerse orada çalışırlar. amerika’da doktorlar, hangi branşı isterlerse onun uzmanı olabilirler, pratisyenlik diye bir seçenekleri yoktur. amerika’da doktorlar, branşları ne olursa olsun asistanlıkları sırasında dört günde birden daha sıklıkta nöbet tutmazlar. amerika’da doktorlar asistanlık yaparken hastanede onaltı saatten fazla kalamazlar, kalmak zorunda kalırlarsa ve şikayet ederlerse denklik komitesi (acgme) gelip o kurumun asistanlık eğitim lisansını iptal eder. amerika’da doktorlar, şiddet görmeden, insani koşullarda çalışırlar. amerika’da doktorların çalıştıkları hastanelerin özel polis koruması vardır, tüm doktorların masalarının altında gerektiğinde polis çağırmaya yarayan bir uyarı kolu bulunur. amerika’da doktorlar ortalamanın oldukça üzerinde bir gelir sahibidirler ve buna rağmen eroin kaçakçısı muamelesi görmezler. amerika’da doktorluk saygın bir meslektir, hor görülmez, aşağılanmaz, doktorların diplomalarına el konulmaz, doktorlar zorla çalıştırılmaz."

türkiye cumhuriyeti’nin pırıl pırıl doktorları çok daha iyisini hak ediyorlar.

devamını okuyayım »
18.11.2014 21:20