obama bin laden

  • mangal yürekli rişar (518)
  • 937
  • 4
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

sonsuz cehennemin adil olmaması

bu konu alimler ve mutasavvıflar tarafından çokça tartışılmış, yazılıp çizilmiştir. hepsinin ulaştığı ortak sonuç şudur: sonsuz azap yoktur.

neden yoktur?
1- sonsuz azap, allah'ın "rahmetim gazabımı geçti" sözüne aykırıdır.
2- allah zalim değildir.
3- başka sebepleri de var ama ayrıntıya girmek, konuyu uzatmak istemiyorum.

islama göre cehennem bir arınma tesisidir. cennete alınmadan önce bazı kişiler burada arındırılır.

bir de cennete alınamayacak kadar bozulmuş olanlar vardır. onlar cehennemde kalıcıdırlar ama oradaki azapları dolduğunda artık ateş onları yakmaz, oranın sakini olurlar. çünkü zamanla yapıları değişir, hoş olmayan bir şeye evrilirler. yalnız bu azap verici evrilme süreci çok ama çok uzun sürebilir.

bu arada allah'ı inkar etmek demek, "ya ben ona inanmıyorum ya" demek değildir. kelâmını gözardı etmektir. yani biri inanıyor olsa da eğer zalimse cehennemde yeri hazırdır. zulme uğratılır ki bunun yanlışlığını idrak etsin. diğeri "inanmıyorum" dediği halde bu kurallarla bütünleşip iyi bir insan olmuşsa onun cehenneme gitmesi zordur. yine de tanrı bilir.

kısaca merhamet ve şefkat sahibiyseniz, merhamet ve şefkatle muamele edilirsiniz. kibirli ve acımasızsanız, -allah size merhamet etmezse- acı ve ezici bir muamele görürsünüz. olay bu kadar basit. bu aslında allah'ın intikamı değildir. öyle gibi görünse de aslında bir ıslah etme, özüne döndürme operasyonudur.

araştırmalarımda karşılaştığım sonuç bu.

kişisel düşüncem ise kaygusuz abdal'ınki gibi:

bakkal mısın teraziyi neylersin
işin gücün yoktur gönül eğlersin
kulun günahını tartıp neylersin
geçiver suçundan bundan sana ne?

devamını okuyayım »