obi wan damme

  • prezentabl (574)
  • 764
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

the expendables 2

ikinci filme göre biraz daha düzgün senaryosu olan film. ilk filme göre daha çok sevmemin nedeni ilk filmde konuyu ciddiye alıp gereksiz sözde duygusal sahneler koymusken bu filmde turu ve seksenler sinemasını ve dolayısıyla kendilerini tiye alarak mizah yönünü geliştirmeleri.

--- spoiler ---

ilk filmin altyazısında 'tie' (berabere kalmak anlamındaki) kelimesinin kravat diye çevrilmesini yeni yeni unutmaya başlamışken ikinci filmde çevirmenler sıçma sürecini geçip sıvadılar bir de üstüne. en önemli ve komik çeviri hatası şu: bilindiği gibi ekibimiz düşen uçağın enkazına gelir ve maggie adındaki cia hatunu paketi almak için çelik kapının arkasındaki kasaya gider ve kapı tam kapanmadan önce zamazingoyu alır ve son anda kapı tarafından ikiye bölünmekten kurtulur. işte olay burdan sonra gerçekleşiyor. stallone abimiz kadını çektikten sonra 'we are dodge' benzeri birşey söylüyor yanlış duymadıysam(cümle tam olarak böyle olmayabilir ama dodge kelimesi geçiyordu), yani 'yırttık, son anda kurtulduk, güvendeyiz' gibi birşey, ama çevirmen abilerimiz bu 'dodge' kelimesini hollandalı anlamına gelen 'dutch' şeklinde anlayıp 'biz hollandalıyız, merak etme' diye çevirmişler, hadi anlamı çözemedin de bu cümle sana mantıklı geliyor mu ey çevirmen kardeşim, sen hiç son anda birini tehlikeden kurtarıp da 'biz kayseriliyiz, merak etme' diyen falan gördün mü, onun dışında 'heads up' kalıbını 'kelle koltukta' diye çevirmişler bir de hey allahım ya.
neyse, filme gelirsek 'aksiyon ilk filme göre azalmış' diyenlere insaf diyorum, iki saatlik filmde 900 kişi öldü lan daha ne olsun. 'senaryo yok' diyenlere de sadece sylvester stallone, arnold schwarzenegger ve bruce willis'i yanyana adam tararken kaç filmde gördünüz demek istiyorum. chuck norris facts'a birkaç gönderme daha yapılsa iyi olurdu ama en bombasından bir tane yapıldığı için yeterli yine de.
yalnız filmin sonunda barney'nin billy'nin karısına verdiği kutudaki o fotoğraf neydi lan öyle, call of duty'den screenshot yapılmış sanki.
üçüncü filmde steven seagal ve cüneyt arkın da olmazsa darılırım vallahi.
--- spoiler ---

devamını okuyayım »
19.08.2012 05:33