obiter dictum

  • 192
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

akp-gülen koalisyonu

özgür mumcu'nun bugünkü yazısında hatırlattığı, türkiye'ye en büyük zararı veren koalisyon. işin ilginç yanı ise, koalisyon ortaklarından birisi bugün devletin kayıtsız şartsız hakimi iken, diğeri ise devletin en büyük düşmanı.

--- alıntı ---

çok sevilen ve tekrar edilen bir siyasi tespittir: “türkiye koalisyonlardan çok çekti.” özellikle akp bu tespiti kullanmayı çok sever. bu, memleketi senelerdir tek başlarına yönettikleri fikrine hem kamuoyunu hem de kendilerini inandırmaları için gereklidir. oysa yakın zamana kadar türkiye’yi bir tek parti hükümeti değil bir koalisyon yönetmiştir. adı ise akpgülen koalisyonudur.
türkiye’nin siyasi partiler arasında kurulan koalisyonlardan ne kadar çektiği ayrı bir tartışma konusu. ancak şurası açık ki türkiye akp-gülen koalisyonundan çok çekti. böylelikle bu yıllanmış siyasi tespit haklılığını ispatlamış oldu.
(...)
bugün darbe karşıtlığını kimselere bırakmayan birçok gazeteci ve yazar ise bu davalardaki sahte deliller objektif bir şekilde ortaya konmasına rağmen akp-gülen koalisyonuna destek vermek için davaların yılmaz savunuculuğunu yaptı. haksız değillerdi. erdoğan bile ergenekon davasının savcısı olduğunu söylemişti. davanın mahkemedeki savcısı bugün kaçak, siyasetteki savcısı ise cumhurbaşkanı. böyle, zira koalisyon dağıldı.
(...)
özetle, türkiye akp-gülen koalisyonundan çok çekti. bu koalisyonun yapısı ve ilişkileri sorgulanmadan darbelerle mücadele edilemez.
seneler boyunca seçilmiş bir siyasi parti, seçilmemiş bir cemaatle koalisyon kurarak “milli irade”yi ipotek altına almıştır.
--- alıntı ---

devamını okuyayım »
29.09.2016 00:03