obscure

  • 468
  • 3
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

volkswagen golf

bu kadar eleştirilmesinin nedeni sanırım 1.4 tsi motorları ile idda ettikleri gibi devrimsel bir yakıt ekonomisi sunamamaları. bu aracın diğer bütün rakiplerinden pahalı olmasını; az yakan bir motor ve yakıt ekonomisini destekleyen dsg otomatik vites sistemine bağlayabiliriz. bir önceki nesile göre 7. nesille beraber 100 kilo daha hafiflemiş bir araç.

"1.4 tsi act" yük durumunda olmadığın da iki silindirini kapıyor vs.

burdan bakılınca güzel özellikler ama pratikte ne kadar işe yarıyor kısmı önemli. yazımın başında da dediğim gibi rakiplerine oranla cidden devrimsel bir yakıt ekonomisi getirip getirmediğini tartışmak gerekiyor.

fabrika verileri ile istanbul içinde tüketilen yakıt değerlerini karşılaştırmak pek mümkün değil, mantıklı da değil. benim dizel aracım (bkz: fiat punto evo) fabrika verisi şehir içi için 5 litre derken ben 7 litre bile yaktırmıştım.

rakiplerine de bakmak lazım tabii; opel astra mesela, o vites sistemi ile bence ciddi sıkıntı yaşıyor. (tork konvertörlü diye biliyorum )

toyota auris daha geçen kasasına kadar benzinli araçlarında tork konvertörlü otomatik vites kullanıyordu. sanırım şu an cvt.

dizel araçlarında ise mmt. bu şanzıman ile insanların ne kadar çok sıkıntı çektiği ortada.

honda ise hala ve inatla atmosferik motor kullanıyor ve otomatik vites sistemleri yakıt ekonomisine hiç destek sağlamıyor desek yeridir. tam emin olmadığım için sallamak istemiyorum ama yine tork konvertörlü bir sistem kullanıyor olabilirler. edit : kratos uyardı sağolsun honda da cvt şanzımana geçmiş.

ha ama baktığımız da dsg de hiç sorunsuz bir sistem değil.

sonuç olarak vw bir idda atıyor ortaya ve doğuş otomotiv de fiyatları şişirdikçe şişiriyor. e şunu da unutmamak lazım. millet alıyor kardeşim. bu kadar basit.

devamını okuyayım »
18.05.2015 11:31