obstinate

  • 39
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

sigarayı bırakmak

5 ay önce gerçekleştirdiğim, yararlı sonuçları bulunan eylem.

her şeyden önce sabahları dişlerimin hala beyaz kaldığını görüp onları yine de fırçalamak beni çok mutlu ediyor. kapalı ortamlarda saatlerce rahatsızlık duymadan takılabilmek de odağımı ve konforumu arttırıyor. ancak bu konu bazen dezavantaja dönüşebilir. çünkü eskisine göre daha az dışarı çıkıp hava alma ihtiyacı hissettiğimden kimi zaman kendimi odalara hapsolmuş hissediyorum. ama sanırım bu biraz benimle ilgili bir durum.

önceden uzun mesafeli tempolu yürüyüşlerimin sonrasında nefesimin düzelmesi ve dinlenmem biraz zaman alıyordu, artık yürüyüşün hemen sonrasında bile fazla yorgunluk hissetmiyorum, yani kondisyonum artmışa benziyor ve sanırım akciğer fonksiyonlarım yerine geldiği için yürüyüş sırasında aldığım oksijenle enerji seviyemi yükseklerde tutabiliyorum.

para mevzusu bu işin önemsiz noktalarından biri ama şunu belirtmekte fayda var, önceden sadece sigara değil, sigaranın yanında aldığımız içecek atıştırmalık vs için de fazlaca harcıyormuşuz ki bıraktıktan sonra cebime koyduğum para çok daha uzun süre cebimde duruyor.

benim bırakma sebebime gelirsem, aslında bırakma sırasında net bir bırakma motivasyonum yoktu ve hatta sebebim de yoktu. ancak uzun süredir kafamda sigarayla ilgili problemleri düşünüyordum. mesela her sigara içtiğimde daha sağlıksız bir hale geldiğimi düşünüyordum ya da koşu sonrası ciğerlerimdeki kötü his beni sigarayı bırakma düşüncelerine itiyordu. bence bu konuda yardımcı olabilecek şeylerden biri zamanla kafanızı sigaraya karşı kötü düşüncelerle doldurup bilinç altınızı hazırlamak. her hangi bir fırsat doğduğunda da sigarayı bırakıp kurtulmak.

bıraktıktan sonraki mesele de, burada da gözlemleyebileceğiniz gibi aslında kişiden kişiye değişiyor. bazıları çok da aramıyor, sürekli kendini sigarayı bıraktığı için tebrik ediyor, mutlu oluyor ama bazıları da yıllar geçmesine rağmen hala sigarayla boğuşma durumunda olduğundan bahsediyor. aslında benim durumum da ikinci kesimden farklı değil. yukarıda da söylediğim gibi sigarayı bırakalı 5 ay'ı geçmesine rağmen hala her gün defalarca canım sigara istiyor. ama tabii ki bu ilk 3 gün ya da ilk 1 hafta olduğu kadar şiddetli değil ve dayanılabilir düzeylerde. bence sigarayı bırakacak kişiler bıraktıktan sonra herşeyi toz pembe hayal etmek yerine, bu başarımdan sonra karşılaşacakları zorluklara karşı da bilinçaltını hazırlamalılar, zira bana bunu tavsiye eden hiç kimse olmamıştı..

sonuç olarak, herkese sigarayı bırakmayı ve hayatınızdan bir bağımlılığı ve hatta zorunluluğu/yükü çıkarmayı tavsiye ederim. sonrasında daha özgür ve sağlıklı hissedeceğinizden, zamanla daha mutlu hissedeceğinizden -hissedeceğimden :)- şüphem yok.

devamını okuyayım »
30.06.2018 22:14