ocallo

  • mülayim ama sempatik (532)
  • 901
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ahmet türk'ün kürsüde kürtçe konuşması

demokrasinin moda rüzgarı kıvamında kitlelere ulaştığı, anayasal hakların ancak siyasete rant sağlıyorsa gündeme geldiği, çapulcuların aydın aydınların ise terör örgütü mensubu olarak tanıtıldığı bir ülkede normal karşılanmasının çok normal olduğu olay.

halbuki bir ülkede resmi dil ya da yazı dili diye bir hadise olması gerekir. ülkenin kozmopolit yapısı farklı etnik kökene mensup vatandaşlarına inanç, dil ve kültürlerini özgürce yaşamayı teminat altına almalı, olması gereken de bu. fakat yine aynı farklı etnik grupların ulus çatısı altında bir arada olmalarını sağlamak adına bazı ortak paydaların belirginleşmesi gerekir. tıpkı t.c anayasasının "devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti" konularına netlik getiren 3. maddesinde belirtildiği gibi bu ortak paydaların başında dil geliyor.

şimdi deniyor ki "ne oldu devletin üniter yapısı delinince gücünüze mi gitti?" üniter devletle insanların ne alıp veremediği var onu anlaşım değilim. türk silahlı kuvvetleri uniter yapının korunmasıyla mükellef olduğundan sanırım bazı kişilerin dolaylı yoldan uniter yapıyla da sorunları var. üniter çizgilerin silinmemesini isteyen üniformalılar darbeci, siviller ise kafatasçı, faşist ilan edildiklerine göre; bir sıkıntı var. üstelik ezelden beri ukde kıvamında bu sıkıntı..

- kürtçe konuşalım..
- elbette..
- çocuklarımız anadilinde (kürtçe) öğrenim görebilsinler
- gayet tabi.
- kürtçe yayın yapan basın kuruluşları olsun.
- olmalı da.
- resmi kurumlarda kürtçe konuşulsun
- nasıl?
- mecliste aramızda kürtçe konuşalım.
- nasıl yani?
- resmi kurumlarla kürtçe yazışabilelim
- ??

- suyundan da koy..
..

bize demokrasiyi pazarlayanlara bir bakmakta yarar var. fransa, ingiltere, almanya, ispanya.. çoğu tüketim maddesinde olduğu gibi demokrasi de tüketilebilir birşey olduğundan kendileri aynı malı tüketmiyorlar nedense. herşeyin ikinci kalitesini türkiye'ye daya gitsin. demokrasinin bile..

sevgili ahmet türk kardeşim.. sen niçin mecliste bulunduğunu ve kimleri temsil ettiğinin gerçekten farkında mısın? sen en başta türkiye cumhuriyetinin bir millet vekili değil misin? türk milletinin vekili değil misin? öyleyse niçin bir federasyonun temsilcisi gibi davranıyorsun.. ayrıca bu garip çıkışlar gerçekten grubunuzun ürünü mü yoksa yabancı danışmanlarla beyin fırtınası esnasında yakaladığınız türden şeyler mi? madem diğer 549 millet vekili gibi beni orda temsil ediyorsun, ben bunları öğrenmek istiyorum.

nedense ben orda kürt yurttaşların anayasal haklarının savunması yapıldığı kanaatinde değilim pek. çünkü bu gelişmelere sadece ve sadece türk-kürt ekseninde etnik bir çatışmanın körükleyicisi olabilir, oluyor da zaten. bu çatışmanın kimlerin değirmenine su taşıyacağı çok aşikar. yeter ki yurdum entelektueli sabah kalktığında yüzüne bir soğuk su çarpsın. o da olmazsa kafasını soğuk su dolu bir kovaya gömsün, kuma gömmesin ama.

insan biraz iyi niyetli, aklı başında olsa mecliste amigoluk yapmadan önce temsilcisi olduğunu düşündüğü halkın reel sorunlarıyla haşır neşir olur. insanların işsizlik ve getirdiği ekonomik sıkıntılar nedeniyle doğudaki feodal yapının kanatlarına sığınmasına engel olmak adına bir takım sosyal projeler üretir. kendi toplumuna marabalıktan birey olma yolunda mesafe kat ettirir. ama neme lazım, bu adamlar birey olurlarsa beyaz takım elbiseler ile bol flaşlı basın toplantıları sallantıya girer. yoksa doğudaki işsizlik, kentleşme ve eğitim gibi sorunlar kimsenin umurunda değil. varsa yoksa günü kurtarmaya yönelik populist açılımlar, abuk subuk işler. akıl alacak gibi değil..

devamını okuyayım »