ocallo

  • mülayim ama sempatik (540)
  • 891
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

taraf

inandırıcılık sorunu olan gazete. neden mi;

- 27 mart 2008 tarihinde işçi partisi genel sekreteri av. nusret senem'in bürosundaki "bilgisayarların hard disklerini yakarken yakalandığı" şeklinde yalan haber yapan taraf gazetesi, istanbul 5. asliye hukuk mahkemesi’nde yargılanmaktaydı. yaklaşık bir yıldır görülmekte olan dava, 2 haziran.2009 günü sonuçlandı ve gazete, 5 bin tl tazminata mahkûm oldu.

- 3 ekim 2008 şemdinli aktütün pkk saldırısının hemen ardından generkurmay aktütün'e saldırılacağını biliyordu diye haberler yaptı. bir takım uydu görüntüleri yayınladı. ne yayınladığı uydu görüntülerini nasıl temin ettiğini açıklayabildi, ne de verdiği koordinatların aktütün'e 20km uzakta alakasız bir bir yere ait olduğunu.

- 10.06.2009 tarihinde basına yansıyan bilgilere göre; emniyet genel müdürlüğü, 24 nisan 2009’da polis akademisi öğretim üyesi doç.dr.önder aytaç ve emniyet amiri dr.emrullah uslu hakkında, taraf gazetesindeki köşelerinde türk ordusunu yıpratan yazılar kaleme aldıkları iddiasıyla istanbul cumhuriyet başsavcılığına t.c.k’nun 301/2 ve 125. maddelerine muhalefetten dolayı suç duyurusunda bulunmuştu.

- taraf, müjdat gezen'i sütunlarında şöyle konuşturdu: "can dündar bir zamanlar sarı zeybek’le çok ağlatmıştı bizleri. fakat bugün, can dündar türkiye liboşlarının en önde gidenidir. işine gelir ergenekon’a komplo der, işine gelir içinden çıktığı dernek ve grupları yerden yere vurur, gün gelir atatürk’ün sofrasına hakaret eder. herkese müjdat gezen tiyatrosu’nda gösterime giren “mustafa kemal” oyununu tavsiye ediyorum. can dündar gavurundan iyidir.” ardından yine kendi sütunlarında şöyle bir özür metni yayınladılar:

"bu haber altında bizim imzamız olan bir gazetecilik zaafıdır ve tümüyle gerçek dışıdır.". bu gazetecilik zaafı olarak adlandırdıkları şey nedir biliyor musunuz? ben size söyleyeyim: müjdat gezen'in bu gerçekle alakalı beyanına bir internet forumundan ulaşmaları ve incelemeden, süzgeçten geçirmeden direk gazetelerinde yayınlamaları. gazetecilik zaafını bir yana bırakın; bu gazetecilik midir?

- taraf gazetesi'nin meşhur yargıtay krokisi.. taraf'ın, parti binasının aranması esnasında bulunduğunu iddia ettiği yargıtay krokisi'nin aslında işçi partisi merkezine faks yoluyla gönderilmiş olduğunun anlaşılması. dahası bu dökümanın parti binasının aranmasından 8 gün önce alkım yayınevi'ne ait bir hattan fakslanmış olduğunun anlaşılması. daha da fazlası; böyle önemli bir kanıtın (doğru olsaydı kanıt olurdu) her iki iddianamede de yer almaması, bırakın iddianameyi emniyetteki arama tutanaklarında dahi geçmeyen bu balge hakkında savcılardan birinin : "yanlışlıkla dava dosyalarına karışmış olmalı" demesi, taraf'ı neresinden tutarsan tut büyük bir şaibenin ortasında bıraktı.

- kendi yazarı (murat belge) hakkında "kalp krizi geçirdi" diye haber yapan, ve ardından haberin doğru olmadığı anlaşılınca alt sütunlarında özür dileyen gazete hangisi? taraf..

- 19 mayıs 2009 gününün nüshasında, gençlik ve spor bayramı hakkında tek cümle haber yapmayan, dahası diğer tüm gazetelerin atatürk resmini ve türk bayrağını manşetten gördükleri yerde, atatürk büstünü kıran ineğin resmini koyan da yine bu taraf gazetesi.

taraf gazetesinin ürettiği yalan haberleri sözlüğe taşımaya benim zamanım yetmiyor. arzu eden araştırmacı ruhlu arkadaşlar sadece google'ı kullanarak dahi taraf'ın "yalan haber" ile ilgili sevda masalının izlerini sürebilirler. hal böyle olunca, taraf'ın yayınladığı ya da iddia ettiği her ne olursa olsun, iki defa üç defa şüpheyle yaklaşıyorum. kimlere hizmet ettiğinden artık şüphem kalmadığı gibi taraf ibrikçisi ironik sözlük teyzelerini başlıca menkul aktiviteleri olan "ironi ile çırpınma" sanatını icra ederken gördüğümde eskisi gibi üzülmekten vazgeçtim. çünkü taraf'a böyle bir okuyucu kitlesi yakışır. bu arkadaşlara nacizane tavsiyem, gazete ekonomik problemlerin içinde diye üzülmemeleri. merak etmesinler taraf, ne düşen trajıyla ne de yalan haberlerinden ötürü mahkeme kapılarında mahkum olduğu tazminatlarla batmaz. müsterih olsunlar.. taraf bu kıvamda yayın yaptığı sürece dayısı, eniştesi, abisi bitmez. elinden tutanı muhakkak olur.

devamını okuyayım »
16.06.2009 00:51