occupy gezi

  • azimli
  • anadolu çocuğu (340)
  • 1850
  • 27
  • 14
  • 0
  • evvelsi gün

berat albayrak'ın ekonominin başına geçmesi

geçen sene bir forumdan alıntı ;
aynısı oluyoruz...

"büyük ölçüde azerbaycan gibi olacağız. azerbaycan'da halkın %70'i açlık sınırının sınırının altında yaşıyor.

şimdi gelelim başkanlık rejimi nasıl olur! yaşanmışı var.

biz türkler'in kardeş ülke olarak tanımladığı ve 2 devlet bir millet metaforu ile aksettirdiği azerbaycan'da yaşayan bir arkadaşım yazmıştı zamanında sizi de bilgilendirelim...

şu an 1992 yılından beri sistematik olarak devleti ele geçiren aliyev ailesini gelin burda görün bakalım. bir ülkede başkanlık olunca nelerin değişeceğine, orta doğu ve başka ülkelere bakmadan azerbaycan'dan anlatayım size.

1- dünya üzerinde bu kadar çok polisi halk sayısına göre görmemissinizdir. ana yollarda bile kilometre başına bmw marka araçlarda bekleyen polisler var.

1)bmw marka araç kullanılması keskin bir gücün simgesi olarak kullanmaktalar.
şehir merkezlerinde bile binlerce polis var. bu korku imparatorluğunun ilk adımıdır.

2) burada devlette çalışan bütün memurlardan tutun, bakanlara kadar koşulsuz şartsiz biat eden zümrenin adamları. bu adamlarla takışırsanız emin olun sonunuz cok beter olur. rüşvet olmadan kesinlikle bir iş yapamazsiniz, ve iş yapmaya başlasanizda onlarca farklı gruba rüsvet vermeye devam edersiniz.

3- rusya'da olduğu gibi oligarklar var burada. mesela, bahis işini yapan bir zümre varsa, kesinlikle başka bir grup bu işe giremez. adamı çukunden asarlar tavana. monopolun dibine vurulmus burada. bizdeki gibi 'bu milletin anasini sikecegiz' diyen sözde iş adamlari ultra lüks saraylarında servetlerine servet katiyor.

4- medya ülkenin sorunları hakkında kesinlikle haber yapamaz, muhalif çizgide yayın yapan kanallar ve gazeteler direk kapatılır, penguen belgesellerini bile özler hale gelirsiniz. bütün haberler ülkeye yapılan saçmasapan kuleler, yollar, anlamsız yapıların haberleriyle doludur. tanıdık geldi mi size?

5-muhaliflik diye bir kavram yoktur. siyasi olarak muhalifliği geçtim, geçenlerde burda youtuber olarak kanalında video paylaşan mubariz adinda bir genç sadece hükumeti eleştirdi diye 3 yıl hapis cezası aldı. internetten araştırabilirsiniz.

6- aliyev'in hanımını devlet başkan yardımcısı olarak atadığını hepiniz biliyorsunuz. simdi meclis sisteminde bile damadini ortadogu coğrafyasi gibi bir yerde enerji bakani yapan adam, baskanlik sisteminde kızını, kaynanasini hangi görevlere getirir siz hayal edin.

7- ülkenin hazinesinin yandaşlara dagitildigi icin, burada ultra zenginler ve ultra fakirler var, ortasi yok. mesela havaalanindan sehre geldiginizde yol kenarlarindan cok acaip yuksek duvarlar gorursunuz. fakir, ezilmis ve hor gorulmus halkin yasantisini kimse gormesin diye bu yola basvurulmustur. halkin buyuk cogunlugu suan aclikla imtihan vermektedir, o kadar petrol ve dogalgaza ragmen. emekli maaslari suan 250-300 tl arasinda burda suanda. fiyatlarda hemen hemen turkiye ayarinda. normal bir asgeri ucretlinin aldigi maas ise 800-1000 tl arasinda.

evet baskanlik muhtesem bir sey, inanilmaz bir demoktasi ve zenginlik olacak. boyle devam edin, evet oylarini basin siz. yarin obur gun bu sorunlarla yuzlesince ne yapacaginizi cok merak ediyorum acikcasi."

edit ; başkan'ın ilk ziyaretini azerbaycan'a yapması da manidardır.

devamını okuyayım »
10.07.2018 01:41