ockhamda sinek kaydi

  • 250
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

tardigrad

bir yumurtası ve iki adet yetişkin bireyinin antarktika civarında -20 derece sıcaklıkta tam 30 sene boyunca bekleyip tekrar geri dönmeyi başarabildiği hayvan (bkz: hypsibius dujardini)

yukarıdaki entrylerde bu hayvanın dayanıklılığı ile ilgili özellikleri sıralanmış. japon bilimadamları tardigratların şöhretine (bkz: reputation) şöhret katmış adeta.

gerçi buzların çözülmesi ve arkadaşların geri getirilmesi işlemi 2014 senesinde yapılmış.

bu arkadaşlarla birlikte daha önce de rekor denemesi yapılmış ama süresi 8 yıl ile sınırlı kalmış. bilindiği üzere bu canlılar, çok soğuk hava koşullarında metabolizmalarını geri döndürülebilir şekilde durdurabiliyorlar (bkz: cryptobiosis)

buzlar çözüldükten sonra hemen (bkz: rehidrasyon) yapılıyor, sonrasında her iki minnoş, ivedilikle, 4 setten müteşekkil ayaklarını kullanarak iki dirhem bir çekirdek, hareket etmeye başlıyor. bu esnada ne kadar sevimli göründüğü hakkında fikir vermesi için şunu bırakıyorum. canım benim *

bir tanesinde, yavrucağın sürünmeye başlaması ve yemek yemeye başlaması 2 hafta sürüyor. ancak diğer biçare, rehidrasyondan 20 gün sonra ölüyor.

hayatta kalan pofuduk ise, bundan yine 2 hafta sonra, 19 adet yumurta bırakıyor. bunlardan 14 tanesi başarı ile hayatlarına devam ediyorlar ve hiçbir anomali gözlemlenmiyor yavrularda.

şimdi bu japon biliminsanlarının yaptıkları daha çok şu açıdan önemli. daha önce de tardigratlar üzerinde bu şekilde anormal koşul deneyleri yapılmış. ancak sonrasında üreme, yeme, metabolik işlemlerin devam sürecindeki olası aksaklıklara odaklanılmamış hiç. yaşıyor mu yaşıyor diye öylece bırakılmış ortada bu sübyanlar.

bu arkadaşların, zorlu koşullara dayanmak için geliştirdiği çeşitli mekanizmalar var. antarktika da hayatta kalma hikayesinde kullandıkları proses cryptobiosis

elbette, ortam koşullarına göre, değişiyor bu progress. (bkz: anhydrobiosis) (bkz: osmobiosis) (bkz: anoxybiosis)

bu fazda, metabolizma hızı, normalin %0,01 ine, ve su miktarı ise normalin %1 ine düşüyor. bu kadar uzunca bir süre, adeta babaannelerimizin kışlık yemek niyetine kuruttuğu patlıcanlar, haydi haydi dolmalık biberler misali kupkuru (bkz: desiccation) kalabilmelerinin sırrı, bir çeşit disakkarit olan (bkz: trehalose) şekeri.

bu şeker, minnoşun membranının korunmasında çok önemli. bilindiği üzere doğada dehidrasyon ya da rehidrasyon gibi prosesler, genellikle osmos , difüzyon ve basınç farklılıkları gibi mekanizmalar üzerinden yürüyor. membranlar ise, bu mekanizmaların tamamında hayati görevleri olan organeller.

bu minval üzre, biliminsanları cryptobiosis fazında bulunan afacanları fıçı (bkz: tun) diye ünlüyorlar.

şimdi ise japonların yeni hedefi, bu geçen 30 sene içinde, tardigratların dna setlerinde kümüle ve kalıcı olası bir etki bıraktı mı sorusuna cevap aramak.

ekip lideri megumu tsujimto, tardigratların dna ları üzerinde detaylı bir çalışma yaparak, metabolizmalarının bu harika geridönüşü ile ilgili ipuçları yakalamayı, sayet bir zarar sözkonusu ise dna nın kendisini nasıl yenilediğini gözlemlemeyi umduklarını belirtiyor.

yeri gelmişken, bu pofudukların hangi ortamlarda yaşamlarını sürdürebildiklerine bir bakalım. zira birsürü efsane almış başını gidiyor. bir dur demek lazım bunlara.

sıcaklık

150c gibi bir sıcaklıkta birkaç dakika dayanabiliyorlar.

yukarıda belirtildiği gibi -20c gibi değerlerde 30 sene dişlerini sıkabiliyorlar.

-200c gibi anormal koşullarda birkaç gün, ve merakla beklenen koşulumuz olan 1 kelvin ( - 272c) gibi deli saçması bir değerde ise yine birkaç saat hayatta kalmayı başarabiliyorlar. eh, zaten bundan daha soğuk bir ortam şu anki fizik bilgilerimizle yok diye biliyoruz.

basınç

uzaydaki kusursuz vakum ortamında güneş radyasyonu ile kombine edilmiş şartlarda en az 10 gün yaşayabiliyorlar. bazı türleri ise 6.000 atm gibi anormal bir üst basınç değerine dayanabiliyor. bu değer, mariana çukuru dibindeki basıncın neredeyse 6 katı efendim! daha da popüler bilim yapacaksak, ilgili basınç, bir basketbol topunu ufak bir misketten daha küçük bir hacme sıkıştıracaktı.

radyasyon

5000 gy degerindeki gama ışıması radyasyonuna dayanabilirler. insanda ise bu sınır 5 gy dir.

aferin onlara!

tirol editi : * tardigrad, ayrıca sovyetler döneminde bir şehir ismidir efenim. stalingrad sovyetler sonrası değişerek volgograd, leningrad ise saint petersburg olarak evrilmiştir. ancak bu mini mini 20.000 kişilik sevimli şehir, sovyetler sonrasında mevcut ismi (bkz: tardigrad) elinden alınmış, ancak o hengamede yeni isim verilmesi unutulmuştur.

talihsizliğin bu kadarıdır.

devamını okuyayım »
17.02.2016 11:16